Ciepłe powietrze unosi się

Pomoce:

  • kubek z wrzątkiem, mała świeczka (podgrzewacz), żelazko lub grzałka elektryczna
  • wycięta spirala z kartki papieru (wzór do druku)
  • nożyczki
  • nić
  • spinacz biurowy
  • podgrzewacze (małe świeczki) i zapałki
  • pinezka

Rozszerzenie tej strony znajdziesz w książce na stronach 234-244: Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018). O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk .

Zawarte na tej stronie informacje bazują na treści zapisanej w książce i rozszerza je.


Uzupełnienie:

Kolejno: kubek z wrzątkiem, małą świeczkę (podgrzewacz) [lub żelazko i/lub grzałkę włączoną do kontaktu], ustawiamy przy ścianie na światło słoneczne – na ścienie widać jak ciepłe powietrze unosi się do góry.

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie


Gotową spiralę (wzór do druku) należy przebić w jej centrum (pinezką) i przewlec nić. Po drugiej stronie nić zawiązać o spinacz.

zdjęcie zdjęcie
Następnie trzymając za nić nanieść nad zapalone świeczki.

zdjęcie zdjęcie
Papierowy wąż zacznie się kręcić. Dzieje się tak dlatego, że niewidoczne ciepło ze świeczki unosi się do góry. Ciepło uderza o papier wprawiając go w ruch.

Teraz zrób drugą spiralę (węża), tylko tym razem wytnij go w odwrotny sposób… Efekt, będzie się kręciła w drugą stronę. Dzieje się tak, dlatego, że ciepłe powietrze idąc do góry ociera się o ukośny papier wprawiając go w ruch w zależności, w którą stronę jest on odchylony.


Zjawisko to widoczne jest wtedy gdy przy ciepłych kaloryferach (zimą) firanka się porusza.


Kadzidełko – kilka kropel aromatu do pieczenia do pojemnika z wodą ustawionego nad podgrzewaczem. Tutaj również wykorzystuje się to zjawisko. Podgrzewana woda paruje wraz z aromatem.

zdjęcie


Zabawka

zdjęcie