Ciepłe powietrze rozszerza się

Pomoce:

  • balon
  • mała szklana butelka
  • 2 garnki (jeden z wrzątkiem, drugi z zimną wodą z kranu)
  • podstawka pod gorący garnek
  • piłeczka ping-pongowa (do zgniecenia)
  • termometr
  • dwie butelki plastikowe

Balon należy najpierw nadmuchać (rozciągnąć) na następnie pusty nałożyć na butelkę

zdjęcie zdjęcie
Następnie włożyć do garnka z gorącą wodą.

zdjęcie
Balon podniósł się. Powietrze w balonie zostało ogrzane przez gorącą wodę. Świadczy to o rozszerzaniu się powietrza w wyniku podgrzania. Sprawdźmy teraz jak zadziała zimna woda.

zdjęcie
[Należy chwilę poczekać] balon opadł. Powietrze skurczyło się.

Przypatrzcie się temu jeszcze raz.

zdjęcie zdjęcie


Plastikowa butelka

Eksperyment dla dzieci młodszych (eksperyment z zastosowaniem techniki jednej grupy)

Najpierw prezentujemy dzieciom butelkę (trzymanej w temperaturze pokojowej). Pokazujemy, że butelka jest mocno zakręcona i wystawiamy ją na dwór obok termometru (temperatura ujemna) – można butelce zrobić zdjęcie lub narysować ją jak wygląda. Po godzinie wracamy do butelki i obserwujemy jak się zmieniła. Wyciągamy wniosek – skoro butelka wcześniej była „pełna”, „okrągła”, „normalnego kształtu” teraz – pod wpływem zimnego powietrza zmieniła swój kształt – skurczyła się – „z jednej strony jest wklęsła”. Oznacza to, że zimne powietrze powoduje skurczenie się powietrza wewnątrz butelki – zimne powietrze kurczy się.

Eksperyment dla dzieci starszych (eksperyment z zastosowaniem techniki grup równoległych)

Prezentujemy dzieciom dwie butelki plastikowe (trzymanych w temperaturze pokojowej). Pokazujemy, że butelki są dobrze zakręcone. Pytamy: co się stanie z nimi stanie jeśli jedną wystawię na dwór a drugą pozostawię w pokoju? Dzieci formułują propozycje. Jedną pozostawiamy w pomieszczeniu, a drugą wystawiamy na dwór obok termometru (temperatura ujemna). Po godzinie wracamy do obu butelek i ustalamy czym różnią się między sobą. Wyciągamy wniosek – skoro butelka, która była w pomieszczeniu jest „pełna”, „okrągła”, „normalnego kształtu” a druga – będąca na dworze zmieniła swój kształt, to znaczy, że niska temperatura powietrza – zimno – spowodowało, że butelka skurczyła się – „z jednej strony jest wklęsła”. Oznacza to, że zimne powietrze powoduje skurczenie się powietrza wewnątrz butelki – zimne powietrze kurczy się.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Po obserwacji jak butelka skurczyła się należy przeprowadzić jeszcze jedną obserwacje – jak powietrze w butelce ogrzewa się i dochodzi do normalnego rozmiaru.

To samo można zrobić umieszczając plastikową butelkę w zamrażalce

zdjęcie


Właściwość tę można wykorzystać do odkształcenia się zgniecionych piłeczek ping-pongowych.

Podczas gry często się zdarza, że gracze przydeptują piłeczki, a wtedy nie da się nimi grać. Dlatego też stosuje się wrzątek by przywrócić piłeczce poprzedni kształt. Dzieje się tak ponieważ gorące powietrze rozszerzając sie wypycha zniekształcenie.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie