Iluzja

Jak pokazywać? Iluzje, szczególnie te czarno-białe można pokazywać w formie drukowanej. Kolorowe wymagają dużego kontrastu i wydrukowane mogą nie spełniać oczekiwanego efektu, dlatego niezbędny jest ekran komputera lub projektor. Niektóre można drukować na folii i prezentować na ścianie. Uwaga, nie wszystkie iluzje, które są powszechnie dostępne są oczywiste dla dzieci. Wiele z nich wymaga wskazówek od dorosłych, które skoncentrują uwagę dzieci na charakterystycznej cesze danej iluzji.


Zaczniemy od iluzji nakładania się na siebie dwóch obrazów. Pomoce:

  • nożyczki
  • własnoręcznie narysowane lub gotowe [plik]
  • sznurek
  • dwustronna taśma klejąca

Obrazki należy wyciąć i przykleić do siebie „plecami” (dwustronną taśmą klejącą) w taki sposób, aby przy obrocie obrazki zgadzały się względem siebie. Między karteczki należy przykleić sznurek.

Teraz wystarczy już tylko szybko obracać trzymając za sznurek.


Innym typem iluzji stosunkowo łatwej do pokazania jest złudzenie spowodowane punktem widzenia. Na specjalnie przygotowanej kartce można zobaczyć trzy różne obrazy.

Wszystko to wymaga odpowiedniego pogięcia karty.


Kolejnym typem iluzji jest nakładanie się obrazów na siebie. Przykładem takiej iluzji są koncentryczne koła wydrukowane na folii, a następnie wytnij. Nakładanie się na siebie linii tworzy ciekawe wzory. Przykład: kola prostokąta.


Następnym typem jest taka iluzja, w której dzieci mogą narysować (za pomocą linijki) kilkanaście linii które przecinają się w jednym punkcie. A następnie dwie linie równoległe (najlepiej narysować je nieco grubsze) – jak na zdjęciu. Iluzja ta jest o tyle ciekawa, że samodzielnie narysowane linie (za pomocą linijki) wydają się być wygięte – patrz ostatnie zdjęcie.