Most zwodzony

Pomoce:

  • tekturowe pudełko po mleku lub soku
  • sznurek
  • patyk
  • taśma klejąca
  • dziurkacz
  • nożyczki

Bramy były budowane w celach ochronnych. Jeśli wokół zamku rozciągała się fosa – przeszkoda wodna – wówczas wykorzystywano most jako dodatkową ochronę przed zewnętrznym niebezpieczeństwem.


Model wieży z mostem zwodzonym wykonamy z tekturowego pudełka po mleku lub soku. Należy je wpierw dokładnie umyć i wyciąć w nim powierzchnię mostu.

zdjęcie
Następnie w górnej części „wieży” wykonać dwa otwory (w dwóch przeciwległych, węższych ściankach pudełka).

zdjęcie
Należy przez nie przewlec patyk na które wcześniej zawiniemy i przymocujemy sznurek. Tego typu mechanizm nazywamy kołowrtem – jego wykorzystanie jest bardzo szerokie (szeroko omówiłem go podczas prezentowania wentylatora).

zdjęcie
W powierzchni mostu należy wykonać jeden (lub dwa otwory) a następnie przewlec przez nie i zawiązać sznurek.

zdjęcie zdjęcie
Ponieważ okazało się, że sznurek ociera o tekturę lekko ją naciąłem tworząc daszek.

zdjęcie zdjęcie
Aby model wieży strażniczej był rzeczywisty – w tylnej ścianie wykonamy drzwi.

zdjęcie zdjęcie


Gotowy model oddamy dziecko do testowania. Zwróć uwagę na wzrok dziecka (ostatnie zdjęcie) – próbuje ustalić jak to się dzieje, że za pomocą patyka i sznurka most unosi się i opada.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
…i wykorzystania w budowie zamków z pudełek tekturowych.

zdjęcie


Teraz zajmiemy się zbudowaniem kratownicy w zamku. Ponieważ mechanizm jej podnoszeniach działa na takiej samej zasadzie jak podnoszenie mostu zwodzonego dlatego w budowie wieży stosowano dwie bele na które nawijał się sznur czy łańcuch podnoszący płaszczyznę wieży lub kratownicy.

W zbudowanym modelu mostu zwodzonego wykonamy teraz drugi otwór, równolegle do kołowrotka odpowiedzialnego za podnoszenie mostu. Na zdjęciach mój 4-letni syn (2016 rok) zademonstruje jak wykonać taki model.

Zaczniemy od wycięcia otworu na most zwodzony i równolegle do niego wytniemy dwa otwory w bocznych ścianach pudełka tworząc z tych otworów prowadnicę.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Teraz wytniemy prostokątną płaszczyznę, która będzie pełniła rolę kratownicy, a następnie włożymy ją w prowadzadnice. Wcześniej jednak należy wykonać w tej kartce dwa otwory przez które przełożymy sznurek (drugi jego koniec wcześniej umocujemy na patyku – drugim kołowrotku). Poniżej prezentuję zdjęcie na którym zaznaczam miejsca w których można wykonać otwory (to oczywiście tylko propozycja).

zdjęcie zdjęcie
Mocowanie kratownicy i jej sprawdzanie.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Tak zbudowana wieża strażnicza pozwala niezależnie opuszczać most i kratownicę.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie


Zademonstruję teraz inny mechanizm zamykania drzwi – belkę poprzeczną, którą zakładano w poprzek drzwi. Też możemy ją wykonać szczególnie, że w wykonanym modelu nie powinna sprawiać trudności. Na pierwszym zdjęciu narysowałem kształt drzwi.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie