Samochód

Pomoce:

  • tekturowe pudełko – najlepsze są po bananach
  • nóż
  • sznurek (wystarczy też skakanka)

Istnieje wiele sposobów na zbudowanie modeli samochodu, ale nie wiele jest takich, w które są proste i w których dzieci mogą pełnić rolę kierowców.

W pudełku należy wyciąć dziurę w takiej wielkości aby dziecko modło się w niej zmieścić.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
A następnie zamocować sznurek (skakanka – na zdjęciu) aby stojące w pudełku dziecko mogło załozyć je na ramiona. Ten model pudełka dzieci mogą nosić też do góry nogami.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Tak przygotowany model samochodu warto ozdobić np. światłami, zderzakiem i anteną.


SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

Pomoce:

  • bateria 9V (na zdjeciach jest 4,5V, ale w wyniku prac doszedłem do wniosku, że jest za słaba)
  • metalowa puszka (koniecznie po makreli w sosie pomidorowym 🙂
  • taśma do klejenia (na zdjęciach – szara taśma siateczkowa do łatwego przerywania firmy 3M)
  • 2 silniki elektryczne (do 6V DC) kupione wraz z okrągłymi nakładkami na wał, które wykorzystałem w urządzeniu

zdjęcie zdjęcie


Samochód elektryczny to samochód, który jest napędzany prądem elektrycznym. Prąd ten jest zmagazynowany w bateriach. Prąd zamieniany jest na ruch obrotowy w silnikach.

Silniki elektryczne te jedne z tych urządzeń, które niezależnie jak podłączyć (który kabel do którego bieguna baterii) będą działać. Istnieje jednak pewna, często niedostrzegalna różnica w tego typu podłączeniach – kierunek obrotu wału silnika będzie odwrotny. Ta informacja ma ogromne znaczenie w naszym urządzeniu ponieważ zależy nam, aby koła samochodu który zbudujemy kręciły się w tę samą stronę. Oznacza to, że ustawione na przeciwlegle silniki muszą być połączone do źródła prądu odwrotnie. Mówiąc prościej – do jednej bieguna baterii trzeba podłączyć czerwony kabelek z jednego silnika i czarny kabel z drugiego silnika. Podobnie do drugiego bieguna baterii. Schemat połączenia przedstawiam niżej.

zdjęcie
Przedstawiłem teoretyczne założenia modelu urządzenia, to teraz przejdę do wykorzystania go w praktyce. Pozwolę sobie przedstawić go w taki sposób jak przebiegały moje doświadczenia. Z tego względu na początku używam baterii 4,5V, ale później zmienię ją na „silniejszą” – 9V.

Do metalowej puszki mocuję za pomocą taśmy, najpierw jeden silnik…

.
Potem drugi. Do środka puszki (też za pomocą taśmy) mocuję baterię. Podłączam przewody i… brum, brum, brum, bruuum.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Niestety, okazało się, że bateria jest zbyt słaba, aby zasilić oba silniki. Oznacza to, że dwa silniki na raz wymagają większego napięcia niż to, które daje bateria (4,5V), a więc trzeba je zwiększyć. Dlatego wymieniłem baterię na mocniejszą – 9V.

zdjęcie zdjęcie
Oto efekt pracy w ruchu – film.

.
W przedstawionym modelu warto zamontować także wiele innych elementów, np. trzeciego i czwartego koła (ewentualnie tylko trzeciego koła) i wyłącznika. Ale w takim stanie jest w stanie wykonywać `bączki` na chodniku.


O tym jak działa silnik elektryczny można przeczytać tutaj