Samochód

Pomoce:

  • tekturowe pudełko – najlepsze są po bananach
  • nóż
  • sznurek (wystarczy też skakanka)

Istnieje wiele sposobów na zbudowanie modeli samochodu, ale nie wiele jest takich, w które są proste i w których dzieci mogą pełnić rolę kierowców.

W pudełku należy wyciąć dziurę w takiej wielkości aby dziecko modło się w niej zmieścić.

A następnie zamocować sznurek (skakanka – na zdjęciu) aby stojące w pudełku dziecko mogło załozyć je na ramiona. Ten model pudełka dzieci mogą nosić też do góry nogami.

Tak przygotowany model samochodu warto ozdobić np. światłami, zderzakiem i anteną.


SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

Pomoce:

  • bateria 9V (na zdjeciach jest 4,5V, ale w wyniku prac doszedłem do wniosku, że jest za słaba)
  • metalowa puszka (koniecznie po makreli w sosie pomidorowym 🙂
  • taśma do klejenia (na zdjęciach – szara taśma siateczkowa do łatwego przerywania firmy 3M)
  • 2 silniki elektryczne (do 6V DC) kupione wraz z okrągłymi nakładkami na wał, które wykorzystałem w urządzeniu
zdjęcie 

Opis jak zbudować samochód elektryczny znajdziesz w książce: Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018) na stronie 131-132. Tu przedstawiam rozszerzenie informacji zawartych w książce.

Zawarte na tej stronie informacje bazują na treści zapisanej w książce i rozszerza je. O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk .


Opis jak zbudować samochód elektryczny znajdziesz w książce: Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018) na stronie 131-132. Tu przedstawiam rozszerzenie informacji zawartych w książce.

 

Zawarte na tej stronie informacje bazują na treści zapisanej w książce i rozszerza je. O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk .


Oto efekt pracy w ruchu – film.

Źródło: https://youtu.be/4UxHvOhSDnU

W przedstawionym modelu warto zamontować także wiele innych elementów, np. trzeciego i czwartego koła (ewentualnie tylko trzeciego koła) i wyłącznika. Ale w takim stanie jest w stanie wykonywać `bączki` na chodniku.


Samochód na gumkę

Do wykonania samochodu będzie potrzebne:

  • pudełko tekturowe po mleku lub soku,
  • długie drewniane patyczki (np. z maty)
  • tektura
  • kubek o takiej średnicy otwory, jakiej chcemy mieć wielkie koła
  • rylec lub coś czym będziemy mogli wykonać otwory w tekturze
  • nożyczki
  • gumka recepturka
  • drucik
  • zapałka
  • słomka

Najpierw wykonamy koła. Przykładamy kubeczek do tektury, odrysowujemy koła i wycinamy je. Składamy kilka krążków razem (w zależności od tego jakiej grubości chcemy mieć koła). Sklejamy je taśmą i wykonujemy w środku stworzonego koła otwór (rylcem).

W tekturowym pudełku należy wyciąć szereg otworów: (1) otwór w dużej ściance, (2) w dwóch bocznych niewielkie otwory na patyczek – osi, (3) w węższej ściance wykonujemy otwór i przewlekamy przez niego gumkę recepturkę. Poza pudełkiem wykonujemy pętelkę na gumce a drugi jej koniec sklejamy na patyczku za pomocą taśmy klejącej. Dla pewności, aby gumka nie prześlizgnęła się przez wykonany otwór można przez wiązany pęk przełożyć kawałek patyczka (np. zapałkę).

Po nałożeniu kół na wystające końce patyczka sprawdźmy jak działa dwukołowy samochód. Kręcąc patyczkiem (osią) powodujemy nawijanie się gumki na patyczek. Ruch samochodu będzie powodowany rozkręcaniem się gumki.

Tak działa samochód dwukołowy (jednoosiowy) z napędem gumkowym. Zamontujmy teraz kolejną oś i dwa kolejne koła na osi. W bocznych ściankach pudełka należy wykonać kolejne dwa otwory, przełożyć patyczek i zamocować na nim dwa kolejne koła (na zdjęciach zobaczycie więcej kół).

Po sprawdzeniu jak działa, przyszedł czas na montowanie hamulca. Wykonamy go z kawałka słomki do picia, drucika i patyczka. Kolejne etapy budowy hamulca pokazałem na zdjęciach.

Tak przygotowany hamulec mocujemy na patyczku z napędem tak, aby pętelka otaczała patyczek-oś. Po odpowiednio mocnym skręceniu (zapałką) hamulec zaciska się na osi powodując duże tarcie i w efekcie unieruchamia samochód lub spowalnia jego ruch.

Tak przygotowany czterokołowiec można używać w zabawie. Badać jak poradzi sobie z wjazdem pod górę i zjazdem z góry z zaciśniętym hamulcem. Można też połączyć razem kilka pojazdów tego typu (np. spinając je zszywaczem) i sprawdzić jak będą poruszać się pod i z góry.

Samochód zelektryfikowany

Samochód wykonałem z dziećmi. Podstawowym materiałem konstrukcyjnym było duże tekturowe pudełko, do którego zamontowano koła (wycięte z tektury krążki sklejone razem po 10 sztuk) nasunięte na kijek.

Ramy pudełka zostały wzmocnione dodatkową taśmą klejącą, ozdobione papierową tablicą rejestracyjną i „grillem”. Przystępując do montażu elektryczności zdecydowaliśmy, że każdy system świateł (migacze, dzienne światła) będzie stworzony z odrębnego obwodu elektrycznego. W ten sposób powstały cztery obwody: jeden na światła przednie, drugi na światła tylnie, trzeci na migacz lewy a czwarty na migacz prawy. Włączniki tych świateł zostały umieszczone na masce przedniej. Wszystkie przewody zostały schowane pod tapicerką (tekturą).