Motorówka

Pomoce:

  • pudełko, które unosi się na wodzie (np. płaska konserwa)
  • silnik elektryczny DC 6V
  • baterie (np. 2x 1,5V)
  • taśma klejąca

Motorówka różni się tym od parostatku tym, że posiada urządzenie – silnik elektroniczny, który napędza go. Ponieważ jego budowa jest skomplikowana używam gotowego silnika (DC 6V) – na statku .

Silnik należy zamocować za pomocą taśmy klejącej na rufie statku. Trzeba pamiętać (zgodnie z zasadą działania silnika, które wyjaśniłem podczas omówienia auta elektrycznego oraz budowy silnika elektrycznego), że sposób zamocowania (biegunowość) zależy od tego w którą stronę będzie płynął statek. Mowa tutaj o śrubie okrętowej, którą może stanowić fragment taśmy klejącej naklejonej na wał silnika.


Poniżej prezentuję podobny model wykonany w pudełku po lodach. Zamieniając kable podłączone do baterii możemy kierunek obrotu śroby okrętowej, a w efekcie spowodować, że statek będzie poruszał się w stronę rufy lub dziobu.

O tym jak zbudować ten model dowiesz się z książki: Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018) na stronie 132-135. Tu przedstawiam rozszerzenie informacji zawartych w książce.

 

Zawarte na tej stronie informacje bazują na treści zapisanej w książce i rozszerza je. O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk .

 


Zerknij jeszcze na parostatek o napędzie gumkowym.

Model w trójkątnym pojemniku. 
mocowanie silnika na który można nakleić fragment taśmy klejącej
gotowy model motorówki elektrycznej
sposób podłączenia silnika