Latarnia morska

Do zbudowania latarni morskiej są potrzebne:

  • tekturowy rulon (po rolce papieru toaletowego lub papierze ręcznikowym)
  • elementy obwodu elektrycznego
  • lusterko

Zbudowanie modelu latarni morskiej jest możliwe w różny sposób, np. wykorzystując zjawisko skupienia światła. Niżej opisałem model wykorzystujący inne zjawisko, mianowicie: odbicie lustrzane.


Zaczniemy od zbudowania obwodu zamkniętego w którym elementem uruchamianym za pomocą prądu elektrycznego będzie żarówka.

Żarówka w obwodzie elektrycznym

Papierowy rulon należy tak wyciąć w dwóch miejscach, aby w obu nacięciach wychodziły przewody elektryczne. Otwory powinny być jednak możliwie małe aby nie tracić światła.

Papierowy rulon nałożony na żarówkę

W tej chwili światło żarówki świeci do góry, ale wystarczy użyć lustra by skierować jej światło w innym kierunku.

Zmiana kierunku świecenia światła za pomocą lustra

Obracając lustrem możemy decydować o kierunku świecenia latarni. Podobny mechanizm jest w wielu latarniach świata. Najczęściej w prawdziwych latarniach lustro jest umieszczone na ruchomym kołnierzu, który obraca się dookoła żarówki. Kołnierz jest cały ze szkła powodując, że światło żarówki jest spotęgowane. Kołnierz obracając się kieruje silny, skoncentrowany strumień światła wzdłuż widnokręgu. Skoncentrowanie światła ma na celu wydłużenie mocy promienia – im silniejsze światło tym z większej odległości będzie widoczne.