Aparat otworkowy

Pomoce:

  • lupa
  • pojemnik po jogurcie
  • słoik
  • czarna farba akrylowa
  • karton po mleku (1l)
  • nożyczki
  • koce lub kartonowe pudełka
  • kalka kreślarska

Uwaga. To zjawisko optyczne dobrze jest wykonywać w pomieszczeniu, w którym okna są na jednej ścianie, np. w pomieszczeniu z jedym oknem. Wówczas zjawisko odbicia światła można obserwować na ścianie przeciwległej.

zdjęcie
Zrobimy przenośny aparat otworkowy (camera obscura). W tym celu niezbędne będzie zbudowanie „ciemnego pokoju” bo tak nazywa się to urządzenie (in. camera obscura), które zrobimy. Potrzebne są koce (lub kartonowe pudełka) pod którymi każdy z nas będzie się kolejno mógł ukryć i zaobserwować zjawisko pierwszego aparatu.

Niżej przedstawiam kilka propozycji wykonania przenośnej camery obscury. Dla każdego z tym modeli, do uzyskania lepszego efektu, szczególnie, gdy niedysponujemy pokojem „z jednym oknem” możemy schować głowę pod koc, z którego będzie wystawał tylko „aparat”. Przygotowane modele służą jako ściana – ekran, na którym odbija się obraz. Każdy z tych modeli wymaga ustawiania ostrości za pomocą przybliżania lub oddalania lupy (tj. na zdjęciu pierwszym). [Przezentowany model dotyczy również soczewki oka ludzkiego).

Model – kubek po jogurcie

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie
Model – karton po mleku
zdjęcie zdjęcie

Model – słoik. Słoik należy pomalować czarną farbą akrylową (najlepiej od wewnątrz), pozostawiając niezamalowane dno. Do tak przygotowanego słoika należy przymocować gumką fragment kalki (z zewnętrznej strony).

zdjęcie zdjęcie


Jak to zjawisko można wykorzystać z dziećmi szkolnymi? Odbity na ścianie obraz dzieci mogą namalować, wystarczy tylko jeśli przymocują na stałe lupę (np. do stołu), a do ściany przymocują kartkę papieru (A4 lub A3), następnie naszkicują perspektywę i pokolorują obraz. W taki sposób kiedyś malarze szkicowali perspektywę na obrazie.

zdjęcie
Zbudowanie własnej „ciemni” wymaga posiadania następujących przedmiotów: pudełko (np. po butach), lupa, lusterko (wielkości kartki pocztowej) oraz szkło (wielkości kartki formatu A4).

W pudełku należy wykonać otwór na jednej ze ścian. Ostawić ukośnie lusterko w taki sposób aby światło przechodzące przez otwór odbijało się do góry. Nad lustrem ustawić poziomo szkło, a na nim kalkę. Teraz regulując odległością lupy od otworu w pudełku można kontrolować ostrość widzenia obrazu. Obraz będzie ciemny, dlatego aby lepiej go oglądać warto narzucić na siebie koc, którym odetniemy resztę światła.

zdjęcie
Przykład wykonania:
zdjęcie zdjęcie zdjęcie


Camera obscura – wersja pudełkowa (przenośna)

zdjęcie
Camera obscura – wersja pokojowa

zdjęcie