Taczka

Taczka jest urządzeniem powstałym w wyniku niedoskonałości noszy. Zawiera w sobie koło, a więc wynalazek cywilizacyjny. Koło zaczęto stosować w wyniku obserwacji zachowania się zwalonych pni w lesie. Leżące pnie łatwo się staczały po zboczach. Być może w wyniku takiej obserwacji ktoś zastosował koło do transportu (koło to przekrój poprzeczny pnia drzewa). Umieszczenie koła w noszach pozwoliło wyeliminować konieczność obsługi tego urządzenia przez drugą osobę.

Do zbudowania taczki potrzebne jest:

  • dwa kije o długości ok. 1,5 m (np. kije od szczotki)
  • 3 druciki
  • sztywna kartka papieru
  • dziurkacz
  • sztywna kartka papieru

Najpierw w sztywnej kartce papieru należy wyciąć koło, a następnie przez jego otwór należy przełożyć drucik. Po jednej i po drugiej stronie koła w miejscu gdzie znajduje się drucik należy umieścić końcówki dwóch kijów i zakręcić wokół nich drucik tak aby koło trzymało się kijów. Ten element jest najsłabszym ogniwem naszego modelu (był też najtrudniejszym elementem do zbudowania w prawdziwym urządzeniu) ale wystarczy, aby wyjaśnić dzieciom jak działa ruchome koło przymocowane do pałąków (kijów).

mocowanie ruchomego koła przy nieruchomych pałąkach
Koło w taczce

Tak zbudowany model pozwala taczce opierać cały jej ciężar na przednim kole. Niech dzieci sprawdzą jak działa 🙂

Test modelu taczki

Pozostaje nam zamontować powierzchnię ładowną. Po środku długości patyków należy położyć sztywną kartkę papieru a następnie wykonać w niej (za pomocą dziurkacza) 2 otwory. Przez otwory przewlec druki i przymocować je do patyków.

powierzchnia ładowna taczki
powierzchnia ładowna taczki

Pozostaje umieścić na taczce misia lub inny towar. Aby kartka nie spadała można jej rogi zagnieść.

miś na taczce