Katapulta

Najprostszy model katapulty.

Do jego wykonania potrzebna jest sztywna kartka papieru, którą zwiniemy w rulon i założymy na nią dwie gumki recepturki, które umieszczone na dwóch krańcach rulonu ograniczą jej swobodne poruszanie się na podłodze. Na takim rulonie położymy prostopadle do deski, tak aby rulon znajdował się w połowie wysokości deski. Na koniec deski, która jest na podłodze położymy zmięty kawałek papieru.

najprostszy model katapulty

W takim modelu wystarczy mocno uderzyć na drugi koniec deski aby wystrzelić papierowy pocisk do przodu. Tego typu zabawy warto organizować wśród dzieci 2-letnich.

Podczas pracy z dziećmi należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • dzieci powinny siedzieć bokiem do kierunku strzału – wszystko dlatego, że ręka którą naciskają na dźwignię muszą położyć pomiędzy nabojem a celem;
  • dzieci nie powinny uderzać ręką w dźwignię pochylni a trzymając rękę na desce energicznie i mocno ją nacisnąć – im mocniej to zrobią tym dalej pocisk poleci. Uderzając ręką o deskę powodują, że deska odbije się od podłogi i odskoczy do góry (to może być groźne);
  • dzieci nie powinny nachylać się nad katapultą ponieważ wchodząc w obszar strzału papierowego pocisku – naciskając na dźwignię powinny schować głowę do tyłu;
  • dziecko zanim odda strzał musi się upewnić czy w obszarze strzału nie ma innej osoby;
  • dziecko nie może strzelać do innego dziecka czy nawet zwierzęcia. Celem może być obszar (np. okręg  hula-hop lub wieczko dużego pojemnika).

Pamiętaj, że zapoznając dzieci z katapultą chcemy nauczyć je oceniać trajektorię lotu papierowego naboju (paraboli), a nie uczyć czynności strzelania !!


Oto zdjęcia z zajęć w przedszkolu podczas, których dzieci uczą się strzelać do pokrywy papierowymi kulkami. Więcej: Słoneczne Przedszkolne nr 5 w Żyrardowie.

 

Oraz kilka rysunków dzieci po takich zajęciach:


Większy model katapulty można wykonać wykorzystując krzesło (dziecięce – jak na zdjęciu, lub krzesło dorosłych). W tak przygotowanym modelu należy położyć krzesło na bok – tak aby leżało na oparciu i dwóch nogach. W tak przygotowanym krześle należy położyć na siedzisku poduszkę, następnie do dwóch nóg (górnych) należy przywiązać gumkę recepturkę. Jej środek należy założyć o pinezkę (z główką) wbitą o krawędź deseczki.

Model większej katapulty

Deskę tą należy ułożyć pionowo tak, aby drugi jej koniec (węższy brzeg deski) był umieszczony wewnątrz pod w miejscu w którym styka się siedzisko i oparcie.

Model katapulty krzesełkowej.

Aby strzelać z tak przygotowanej katapulty wystarczy naciągnąć deskę (z założoną gumką) a następnie puścić. Siłą wynikającą ze sprężystości materiału (gumki) deska zostanie przybita do siedziska. Ponieważ jednak położyliśmy w tym miejscu poduszkę – uderzenie to nie będzie głośne (poduszka wyciszy ruch).


Oto zdjęcia z zajęć w przedszkolu podczas, których dzieci uczą się strzelać do pokrywy papierowymi kulkami. Więcej: Słoneczne Przedszkolne nr 5 w Żyrardowie.

Oraz kilka rysunków dzieci po takich zajęciach:


Bardziej skomplikowany model katapulty wykonany w formie zminiaturyzowanej („kieszonkowej”?).

Pomoce:

  • dwie deski – obie o grubości 2 cm, jedna o długości 25 cm, druga 10 cm
  • 4 wkrętów o długości 2 cm
  • 2 wkrętów o długości 5 cm
  • kilka gumek recepturek
  • mała łyżka
  • niewielkie kulki z papieru
  • dla zachowania bezpieczeństwa niezbędne będzie również wiercenie (gogle na oczy)

Zaczniemy od wywiercenia niewielkich otworów, które pozwolą, połączyć deski ze sobą za pomocą długich wkrętów.

Do mniejszej deski należy wkręcić cztery krótkie wkręty w taki sposób jak pokazano na rysunku. Uwaga wkręty nie powinny całe zostać dokręcone do deski, ale powinny trochę z niej wystawać (tak aby można na nie było zamocować gumkę recepturkę) – etap ten można wykonać dla ułatwienia wcześniej 🙂 .

Zamocowanie gumek recepturek należy wykonać tak jak na zdjęciu.

Teraz wystarczy już przygotować naboje i katapulta gotowa.

Do tak przygotowanej katapulty można zamontować koła (np. z korków od plastikowych butelek lub kapsli).

Uwaga nie należy uczyć dzieci strzelania do ludzi, bardziej kształcące jest postawienie przed nimi tarczy strzelniczej.


Model ogrodowej katapulty

Do jego zbudowania wystarczy kilka gałęzi, sznurek i naboje (np. szyszki). Zacznijmy od wbicia do ziemi głęboko dwóch patyków, które będą stanowiły podstawę katapulty.

przed wystrzałem
katapulta
katapulta