Termometr

Pomoce:

  • szklana butelka
  • plastelina
  • słomka do picia
  • barwnik (barwnik spożywczy, mleko, farby plakatowe lub akrylowe itp.)
  • marker

Termometr jako narzędzie ma na celu ustalenie pomiar temperatury powietrza w otoczeniu. Narzędzie to pozwala zmierzyć temperaturę powietrza poprzez ustalenie jak ciecz określonego rodzaju (np. rtęć) zachowują się w tej temperaturze. Wiele cieczy (szczególnie rtęć) jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury – zmienia swoją objętość – dlatego ich obserwacje mogą dostarczać nam informacji jakie są zmiany zachodzą w powietrzu.

Woda – jak to można zauważyć podczas eksperymentów z zamarzaniem – rozszerza się gdy temperatura otoczenia spada, gdy temperatura rośnie rozszerza się. Mając to na uwadze można skonstruować takie urządzenie, które wskaże jakie są wahania wody względem temperatury. Ponieważ jednak zachowanie wody nie jest dostrzegalne na pierwszy rzut oka, dlatego trzeba wprowadzić słupek, w którym ruch wody będzie dostrzegalny.

Oto propozycja: do szklanej butelki (to ważne aby nie była plastikowa) należy wlać zabarwionej wody (tyle ile się zmieści).

Następnie zamiast nakrętki włożyć słomkę (tak jak na zdjęciu) i przymocować ją oraz uszczelnić (aby nie dochodziło do środka powietrze) plasteliną.

Gdy naczynie jest gotowe trzeba delikatnie nacisnąć plastelinę do środka butelki – dzięki czemu woda z butelki wypłynie do słomki pokazując swój poziom wody. To właśnie poziom wody będzie nas informował o tym czy powietrze wokół ochładza się czy ogrzewa. Z każdym pomiarem wynik należy oznaczać tasiemką lub zaznaczać markerem by móc ustalić jak duża nastąpiła zmiana. Jeżeli poziom wody w słupki opada oznacza to, że powietrze się ogrzewa się, jeśli natomiast wskaźnik rośnie oznacza to, że temperatura maleje.

Podczas korzystania z tego typu urządzenia trzeba mieć na uwadze parowanie wody oraz to, czy powietrze nie dostaje się pod plastelinę – w butelce nie zgromadziło się powietrze. Narzędzie to nie jest skomplikowane i nie jest też precyzyjnym narzędziem pomiarowym pokazuje jednak zasadę działania termometru – wykorzystuje właściwość rozszerzania się i kurczenia cieczy.