Komar brzęczący

Pomoce:

  • słoik z nakrętką
  • lupa

Rozwój komara (komar brzęczący). Komar podobnie jak inne owady przechodzi przeobrażenia. Samica składa jaja nad zbiornikami wodnymi. Mogą nimi być jeziora lub zwykłe pojemniki pozostawione przez ludzi, w których gromadzi się woda deszczowa (komarom nie przeszkadza woda zanieczyszczona). [Komary na zdjęciach znalazłem w wannie ogrodowej, służącej do podlewania ogrodu wodą spływającą z dachu].

ładuję zdjęcie
Z jajeczek wykluwają się larwy, które żyją w wodzie (zdjęcia niżej). Larwy te żyją głową w dół, przyczepiają się do powierzchni za pomocą specjalnych włosków, które je tak utrzymują.

ładuję zdjęcie
Badania nad komarami w przedszkolu – obserwacja. Na potrzeby badań warto zaopatrzeć się w słoik który zanużymy w pojemniku z deszczówką łapiąc przy tym kilka larw. Trzeba pamiętać, że potrzebują one tlenu do życia dlatego też nie należy zamykać szczelnie pojemnika.

ładuję zdjęcie
Już po ich schywatniu można zauważyć jak reagują larwy gdy wyczują zagrożenie. Boją się nagłych wstrząsów słoika, dlatego nurkują głębiej w wodę. Zaraz jednak wypływają by zaczerpnąć powietrza.

ładuję zdjęcie
Po dokładnym przyjżeniu się z pomocą lupy (!) można zobaczyć szczegóły budowy tych stworzeń.

ładuję zdjęcie ładuję zdjęcie ładuję zdjęcie
Z czasem larwy przybierają inną postać. Porzucają przy tym stare kokony (widoczne na zdjęciu obok przybranej postaci).

ładuję zdjęcie ładuję zdjęcie
Z czasem z tej postaci zaczynają się wykluwać dorosłe osobniki (imago). (Ze względu na to, że otwór w słoiku był niewielki owadom nie udało się z niego wylecieć).

ładuję zdjęcie ładuję zdjęcie
Na zdjęciu niżej widać resztki zarówno pierwszej postaci (podłużne kształty) i drugiej (owalne kształty).

ładuję zdjęcie


Nie ma to jak miska (plastikowa lub metalowa), z wodą deszczową (nie kranową!!) i kamieniami. Tak zwyczajnie leżąca miska może dostarczyć wielu doświadczeń. Najlepsze obserwacje prowadzić gdy ścianki w misce są już zielonkawe – oznacza to, że w wodzie pojawiły się pierwsze proste rośliny, a wraz z nimi zwierzęta (dla których zieleń jest pokarmem, a kamienie schronienie).
Oto wiaderko.
łąduję zdjęcie...
Oto zwierzęta, które możemy zaobserwować. Oprócz martwych zwierząt próbujących się napić wody (biedronka), widać niewielkie gąsienniczki (?), larwy komara brzęczącego oraz resztki jego kokonu. Innymi słowy wspaniała okazja do poznawania zwierząt wodnych.

łąduję zdjęcie... łąduję zdjęcie...
łąduję zdjęcie... łąduję zdjęcie...
A to przykładowe obserwacje dzieci życia wewnątrz wody.

łąduję zdjęcie... łąduję zdjęcie...