Biedronka

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
Biedronki (pospolicie nazywana też „bożą krówką”) należą do rodziny chrząszczy, które podobnie jak motyle przechodzą przez stadia przeobrażenia by osiągnąć (najbardziej znaną) dojrzałą postać.

Nieprawdą jest sądzenie, że ilość kropek wskazuje na wiek biedronki, co najwyżej może wskazywać z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Biedronki rodzą się bez plamek, ale po godzinie od urodzenia na pancerzu zaczynają się jej pierwsze plamy (tak jak na biedronce mączniakówce – zdjęcie niżej).

zdjęcie
Film o zastyganiu biedronki (link: https://youtu.be/dPY59nhVTd8)

Film o narodzinach biedronki Dla potwierdzenia zamieszczam film przyrodniczy (własnego autorstwa, czas trwania filmu to ok. 10 minut) przedstawiający proces „wykluwania się” biedronki z kokonu (bezpośredni link: https://youtu.be/r954v9HOIcA ).

Kilka zdjęć z nagrania tego procesu:

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Zachęcam w tym miejscu do wykonania podobnego doświadczenia samodzielnie – z wycieczki, podczas, której znaleziono kokon biedronki zachęcam do zerwania liścia z kokonem i włożenia go do pudełeczka po zapałkach. W domu w bezpiecznym miejscu można go obesrwować (już bez wieczka).

zdjęcie
Pożywienie. Biedronki żywią się szkodnikami zielonych roślin, tj. mszyce. Poruszają się na gałęziach krzaków w poszukiwaniu szkodników.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Budowa biedronki.

zdjęcie
Gdy biedronki się boją wydzielają żółtą substancję – truciznę (hemolimfę), która ma odstraszyć inne owady.

Przeobrażanie. Rośliny które zostały zaatakowane przez szkodniki tj. mszyce wysyłają sygnały zapachowe, którymi wabią biedronki. Mama-biedronka składa małe żółte jajeczka na liści albo łodydze takiej rośliny. Z czasem wykluwają się z niej larwy (zdjęcie poniżej).

zdjęcie zdjęcie
Tutaj zdjęcia przedstawiające larwy biedronki, które również żywią się mszycami.

zdjęcie zdjęcie
Larwy te żywią się mszycami, a gdy podrosną przyczepiają się ogonami do liścia i zastygają – zaczyna się przemiana postaci. Nieruchome przybierają postać kokonu (zdjęcie poniżej), z którego po pewnym czasie powstaje dojrzała biedronka.

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
Przed deszczem zarówno larwy jak i dojrzałe osobniki (imago) chowają się pod liśćmi.

zdjęcie
Zimą biedronki hibernują.

hibernacja biedronki

 

Śmierć biedronek. Wiele z tych owadów jest zjadana przez ptaki lub pająki. Gdy owad sam umrze (padnie z wycięczenia), zaraz zjadają go inne, mniejsze zwierzęta, np. mrówki (zdjęcie niżej).

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie