Ślimaki

Rodzaje ślimaków.

Budowa ślimaka. Warto skoncentrować się na budowie, głowie, czułkach i stopie.

Obronna – pancerz. Ślimaki są powolne dlatego też łatwo trafiają jako łup innych owadów. Jednak mają zbroję, jest nim dom do którego potrafią się schować – muszla.

Gdy jakiś owad je zaatakuje potrafią się też bronić – chowają się w domu i wydzielają pianę by odstraszyć napastnika.

Śmierć ślimaków. Ślimaki żyją 5 – 8 lat, a więc dokładnie tyle ile teraz macie Wy… Niektóre z nich umierają ze starości, inne są zjadane przez ptaki a inne przez niektóre gąsienice (niżej). Te można niekiedy znaleźć zaglądając do opustoszałych skorup.

Pożywienie ślimaków. Ślimaki lubią zielone rośliny, szczególnie liście i kwiaty. Przepadają za mniszkiem lekarskim. Bywa, że ślimaki pożywią się także padliną (tj. dżdżownicą).

Rozmnażanie ślimaków. Ślimaki łączą się ze sobą w zależności od gatunku. Winniczki przytulają się do siebie, natomiast Śliniki Wielkie krążą wokół siebie (na zdjęciu).

Ślimaki rodzą się z jaj, które wcześniej Winniczek zakopał w ziemi (lub pozostawił na liściu), a Ślinik Wielki umieszcza swoje jaja w miejscach wilgotnych np. pniach starych drzew (patrz zdjęcie niżej).

W ogrodach często można spotkać pozostałości po ślimakach – puste skorupy.

Zajęcia plenerowe

Obserwacja ślimaka w sali – proszę pamiętać, że ślimaki nie lubią zbyt nasłonecznionych obszarów, preferują cień.

Rysowanie ślimaka i lepienie z masy solnej


Hodowla ślimaka. Zabrany podczas wycieczki ślimak (ślinnik wielki), nie jest trudny do hodowli. Wystarczy mu mała główka sałaty i trochę przestrzeni (niezbyt ciepłej, ani nie za zimnej) – słoik wystarczy w zupełności. Zamykając szczelnie słoik pozbawimy ślimaka powietrza, które jest mu potrzebne, tak więc w dekielku należy wykonać kilka otworów (czynność tę muszą wykonać dorośli). Otwory te muszą być na tyle małe aby ślimak nie wyślizgnął się przez nie i musi być ich na tyle dużo aby do środka wchodziło dużo powietrza.


Zabawa naśladowcza – baaardzooo pooowoooliii. Pod wpływem długotrwałej obserwacji dzieci mogą dostrzec bardzo wolny sposób poruszania się. Może się to przerodzić w zabawę naśladowczą, w której dzieci wraz z dorosłym będą wykonywały czynności ślimaka (powolne chodzenie, wyimaginowane powolne jedzenie…)


Więcej:

Jelinek J.A., Spotkanie ze ślimakami, w: Świetlica w Szkole, 6/2016, s. 24-25.


Jaja ślinika wielkiego, rudego znalezione w spróchniałym, zwalonym pniu drzewa.

Jaja ślinika wielkiego, rudego znalezione w spróchniałym, zwalonym pniu drzewa
Jaja ślinika wielkiego, rudego znalezione w spróchniałym, zwalonym pniu drzewa