Ryby – łowienie

Łowienie ryb wielu dzieciom może się wydawać zaskakujące i złe. Dzieci mogą traktować rybaków jako złych ludzi. Powodem tego zachowania jest nie rozumienie łańcucha pokarmowego.

Rybak i wędkarz trudni się łowieniem ryb dla (albo zaspokojenia głodu – tak jak to było wcześniej) lub dla zarabiania pieniędzy (tak jak to często jest dzisiaj). Niezależne od motywu jego narzędziem jest przynęta znajdująca się na końcu wędki. Za pomocą przynęty wędkarz (lub rybak) nęci ryby – zachęca by te zbliżyły się do miejsca w którym łowi i chwyciły przynętę. Przynętą jest zazwyczaj robak lub specjalna karma dla ryb (jej mieszanka jest stanowi zazwyczaj tajemnicę każdego rybaka). Ryba, która połknęła przynętę zaczepia się na haczyk i ponieważ nie może się uwolnić ciągnę sznurek, na którym był haczek przyczepiony. Wędkarz podbiera wędkę i ciągnąc za żyłkę wyciąga pozwoli rybę na brzeg. Wygląda to mniej więcej tak:

Zapoznanie dzieci z zawodem rybaka to zbudowanie z nimi wędki i proces łowienia. Zbudujmy model wędki i nauczmy dzieci łowić (bez zabijania ryb i bez sprawiania rybom krzywdy).

Najpierw przygotujmy papierowe ryby.

Wycinamy papierowe rybki. 

Teraz załóżmy na rybki metalowe spinacze biurowe.

Mocujemy metalowe spinacze na papierowych rybkach. 

Przygotujmy model jeziorka (opcja 1). Wędką będzie patyk z zamocowaną (za pomocą taśmy klejącej) kijek z magnesem na końcu sznurka.

Łowienie rybek w niewielkim akwarium.

A teraz zamieńmy akwarium na łódkę (opcja 2). Siedzimy w łódce i łowimy ryby poza nią.

Łowimy ryby w łódce.