Owady – karmienie

Dobrym sposobem na poznanie nawyków żywieniowych owadów jest zaproszenie ich na ucztę. W tym celu warto zorganizować eksperyment. „Gościom” trzeba podać różne rodzaje pożywienia, jeśli któreś z nich jest w menu owada chętnie przyjdzie i „zasiądzie u stołu”.

Propozycja jak wykonać eksperyment. Na kawałek sztywnego papieru (na zdjęciach: użyłem tektury) rozłożyć cukier, kawałek sera i słoniny. Warto każdy z tych „potraw” ułożyć na osobnym kawałku papieru. W przypadku cukru, oprócz rozsypania kilku łyżeczek cukru, można także rozpuścić go w wodzie i tak przygotowany syrop rozlać na papierze.

Tak przygotowane „talerze” należy położyć w cieniu sadu / ogrodu / łąki / itp. Teraz należy uzbroić się w cierpliwość i obserwować to miejsce co jakiś czas. Trzeba zrozumieć, że zwyczajem np. mrówek jest najpierw rozeznanie terenu, a następnie „zwołanie” swoich towarzyszy do „wspólnego posiłku”. Dlatego też eksperyment ten można pozostawić nawet na kilka dni.

W moim przypadku, po kilku godzinach musiałem zmienić miejsce ponieważ na talerzach nie pojawił się żaden „gość”. Gdy ponownie przyszedłem w nowe miejsce nie znalazłem już ani sera, ani słoniny (zapewne ptaki zdążyły się poczęstować – może warto zastosować mają kratkę przez którą nie będą mogły się dobrać do posiłku przygotowanego dla małych zwierząt), natomiast przy cukrze znalazłem muchę i czerwone mrówki.

Doświadczenie to umożliwia poznać nie tylko to co przyciąga owady, ale także zaobserwować w jaki sposób zwierzęta te posilają się. Ponieważ zazwyczaj spoczywają w jednym miejscu warto do obserwacji użyć lupy.