Wciągarka

Pomoce:

  • patyk
  • sznurek
  • taśma klejąca
  • kubeczek plastikowy
  • samochód-zabawka

O tym jak zbudować wciągarkę samochodową przeczytasz w książce Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018) na stronie 84; 93-94; 131. Poniższy opis bazuje na treści opisane w książce i rozszerza je.

O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk


… Gotowy mechanizm wciągarki można wykorzystać z dziećmi w postaci zabawy na dywanie: dzieci siedzą rzędem wzdłuż linii dywanu, każdy z nich ma swoją wciągarkę i zamocowany na końcu sznurka samochód. Zadaniem dzieci będzie (kto pierwszy?) jak najszybciej zwinąć sznurek (nie ciągnąć za sznurek!) tak aby samochód dotarł do dziecka.


Teraz przejdę do zbudowania modelu wciągarki elektrycznej, która wymaga znajomości podstaw elektryczności, jednak zapewniam, że dzieci przedszkolne są w stanie go wykonać przy niewielkiej tylko pomocy ze strony dorosłego.
O metodyce zapoznawania dzieci z urządzeniami elektrycznymi opisałem w książce Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018) na stronach 108-138 (link do wydawnictwa: www.blizejprzedszkola.pl/dzk).
Poniższy opis bazuje na treści zapisanej w tych stronach i rozszerza je.
Model ten wymaga gotowego obwodu elektrycznego, który należy włożyć do pewnego pojemnika (np. plastikowej, przeźroczystej butelki).]

obwód elektryczny z silnikiem

Następnie do wału silnika (w obwodzie) należy zamontować (np. za pomocą ściągacza) słomkę lub drewniany patyczek. Patyczek należy przełożyć przez dwa otwory wykonane w innym pojemniku (np, połówce plastikowej butelki lub tekturowym pojemniku).

patyczek został przełożony przez dwa otwory w pojemniku (połówce plastikowej butelki)

Pojemnik ten będzie amortyzował obroty wytworzone przez silnik. Wewnątrz pojemnika do patyczka należy przymocować jeden koniec sznurka.

kołowrotek elektryczny

Po włączeniu przełącznika silnik powodując obrót patyczka nawinie sznurek.

silnik ukryty w role po papierze toaletowym

Obejrzyj film prezentujący działanie wciągarki elektrycznej.