Pomoce:
- sznurek
- nożyczki
- taśma klejąca
- balon
- słomka
- spinacz
Co oznacza słowo „odrzutowiec”?… Z czym się wam kojarzy słowo „odrzut”?… Odrzut następuje wtedy kiedy rzucę piłeczkę i ona zaczyna lecieć [pokaz]… Jak myślicie dlaczego ona poleciała, co wprawiło ją w taki ruch, że poleciała? … Tak moja ręka. Samoloty odrzutowe działają podobnie jak ta piłka. Tylko, że nikt ich nie wyżuca. Posiadją silniki odrzutowe. Pokażę wam jak one działają.
Przez słomkę przewlekamy sznurek. Jego dwa końce zawiązujemy na dwóch krzesłach. Te zostawiamy tak aby naprężyły sznurek.
Teraz napompujemy balon i przymocujemy go do słomki za pomocą taśmy klejącej.
Puszczamy…
Co się stało?… Balon przeleciał na drugi koniec pokoju. Ale dlaczego? … Balon wypełniony jest powietrzem, które ucieka przez otwór, to właśnie ono popycha słomkę [na której można przykleić z papieru symboliczne lotki samolotu], dzięki temu „samolot-słomka” wystartował. Leciał do momentu kiedy nie skończyło mu się paliwo, czyli powietrze. [Dla wygody można zacisnąć wylot spinaczem].
Propozycje na kolejne próby:
- balon może być puszczany po lince zamontowanej do góry (pionowy start),
- bardzo efektywne jest puszczenie rakiety z wyrzutni, którą będzie sztywny drut (o średnicy ok. 1 mm i długości ok. 0,5 m) skierowany w górę na który wcześniej nałożymy słomkę z przygotowanym balonem.
Zabawa Teraz sprawdzimy jak nasz samolot będzie leciał gdy nie będzie słomki [Puszczamy napompowany balon luźno po pokoju. Dzieci tę czynność mogą wykonywać samodzielnie].