Samolot

Pomoce:

  • kartki papieru
  • kilka spinaczy do papieru

Uwaga! Każdy samolot papierowy jest niebezpieczny. Szczególnie gdy dzieci puszczają swoje modele bez celu (klasie czy sali przedszkolnej). Bezcelowe puszczanie nie jest złe samo w sobie, jednak takie zachowanie może doprowadzić do wypadku, np. samolot wpadnie w oko innego dziecka (wypadki te się zdarzają!). By zabawa ta była bardziej bezpieczna należy przygotować wieko od pudełka, na którym będą lądować samoloty lub każde z dzieci rzucają swoje samoloty w jednym kierunku w sali (wcześniej oznaczone barwnymi symbolami).


Ta strona bazuje na informacjach opisanych w książce na stronach 233-244: Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018). O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk .

Zawarte na tej stronie informacje bazują na treści zapisanej w książce i rozszerza je.


Uzupełnienie opisu zawartego w książce:


Sens zajęć. Papierowe modele samolotów to świetne przedmioty, na których dzieci mogą eksperymentować, by zrozumieć funkcją skrzydeł.

Poniżej przedstawiam kilka propozycji budowy samolotów z papieru – technika origami (tylko składanie) lub kirigami (składanie z użyciem nożyczek). Więcej można znaleźć w internecie (ot choćby: papierowe samoloty – strona angielskojęzyczna).


Samolot 1. Najprostszy model składanego samolotu.

Eksperymentowanie z ułożeniem skrzydeł.

Samolot 2.

Eksperymentowanie z ułożeniem skrzydeł i ogona.

Eksperymentowanie z dociążeniem (spinaczami do papieru).

Samolot 3. . Kartka formatu a4. Wersja tego samolotu jest bardziej skomplikowana, jednak pokazuje, że samolot wcale nie potrzebuje ostrego dziobu by długo utrzymywać się w powietrzu. [Gdyby się okazało, że poniższe zdjęcia są niewystarczające to jest strona na której jest prezentacja tego typu samolotu]

Samolot 4. Propozycja papierowego samolotu, który wydaje się być bardziej bezpieczny względem modelu „strzała” (który ma ostry kadłub).


Samoloty które zostały tu zaprezentowane są w rzeczywistości lotniami, które potrzebują zewnętrznego napędu do tego aby znalazły się w powietrzu. Z tego względu zachęcam do obejrzenia wyrzutni dla lotni.