Projektor

Krótko o historii projektora: 2 maja 1602 roku urodził się Athanasius Kircher. Przypisuje się mu stworzenie latarni magicznej (z łać. larena magica) zwanej też latarnią czarnoksięską. Będącej początkiem współczesnego rzutnika multimedialnego. Lampa magiczna zbudowanej z soczewki (z nierzadko namalowanym obrazem) i źródła światła – świecy.
Urządzenie to zostało udoskonalone w 1870 roku przez Robertsona (Étienne-Gaspard Roberta) poprzez dodanie kolejnej soczewki wyostrzającej obraz. Dalej rozwój tego urządzenia był szybki. Poprzez rzutnik przeźroczy osiągnął on postać współczesnego rzutnika multimedialnego. Zasadnicza zmiana dotyczyła źródła światła i sposobu zasilania.


Projektor to urządzenie, które wykorzystuje zasady optyki do wyświetlania niewielkich przeźroczystych obrazów w pewnej odległości.

Projektor wydaje się być skomplikowanym urządzeniem, ale nic bardziej mylnego. Jeśli znamy zasadę działania lupy to budowa tego urządzenia nie powinna sprawiać nam trudności.

Pomoce niezbędne do wykonania modelu projektora

  • dwie tektury formatu a4 lub a5
  • wydrukowane na folii obrazki bajki w formie zminiaturyzowanej (nadają się do tego również obrazki słabej jakości)
  • latarka
  • lupa
  • biały papier śniadaniowy lub papier do kalkowania
  • tubka na film

Zacznijmy od przygotowania filmu – można do tego przygotować zdjęcia zeskanowane, które drukujemy na jednej folii do drukarek. Jeśli wykorzystamy kolorowy tusz będziemy cieszyć się wielobarwną bajką (nie dysponując kolorową drukarką wykorzystałem druk czarno-biały). Istotne jest to, aby przed wydrukowaniem ułożyć obrazki w odpowiedniej kolejności jedna pod drugim lub w paskach jeden za drugim. Chodzi o to, że paski te po wydrukowaniu dobrze jest ze sobą skleić tworząc film z bajką.

Przejdźmy teraz do samego projektora. Nasze urządzenie nie będzie zawierało obudowy. Film natomiast będzie wkładany (dla wygody) między dwie tektury, w których wcześniej należy wyciąć (po środku) otwory takiej wielkości jakiej mamy klatki filmu.

Jeżeli dysponujemy latarką wielodiodową (dzisiaj najbardziej popularne) wówczas potrzebujemy zmatowić światło. Posłuży do tego papier śniadaniowy lub kalka. Jej niewielki kawałek należy zamocować w taki sposób, aby zasłonił jedno okienko tektury.

Na koniec płytki tektury można ze sobą zamocować za pomocą spinaczy.

Teraz – gdy projektor jest już gotowy należy włożyć film między płytki i ustawiając latarkę z tyłu (za płytkami tektury) z przodu ustawiamy lupą ostrość regulując jej odległość od tektury.

Utrzymanie wszystkich elementów jest dość skomplikowane, mimo to warto wyjaśnić dzieciom jak z miniaturyzowanych obrazków można wyczarować niewielki wyświetlacz kinowy.