Pomoce:
- kilka balonów (dużych i małych)
- torebka foliowa
- worek foliowy
- różne przedmioty: sitko, kubek, szklanka, miska, torebka materiałowa itp.
- dwie strzykawki (duża i mała)
- wężyk ze sklepu zoologicznego (do akwarium)
- 2-3 cewniki (pojemniki na mocz) (sklep z artykułami medycznymi)
- strzykawka
Rozszerzenie tej strony znajdziesz w książce na stronach 234-244: Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018). O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk .
Zawarte na tej stronie informacje bazują na treści zapisanej w książce i rozszerza je.
Uzupełnienie:
Dlaczego, jeśli nacisnę tutaj balon to wypychany jest z drugiej strony? … Co dzieje się z powietrzem? … Skurczone powietrze wypycha balon z drugiej strony. Mówimy, że powietrze jest sprężyste.
Zobaczcie tu mam dwie strzykawki. Podłączę je ze sobą wężykiem. Zobaczcie co się stanie jeśli jedną z nich nacisnę. Uwaga, dla lepszego efektu najlepiej naciskać na większą strzykawkę, tak aby mniejsza się „otworzyła”.
Zobaczcie, tutaj mam specjalne pojemniki (2), które można pompować powietrzem (pokaz).
Doświadczeniem, które również przedstawia w tym przypadku zamknięte powietrze jest zjawisko, które co jakiś czas robi ludziom psikusa 🙂
Przyjrzyjmy się: nalewamy do butelki (szklanej) wodę przez lejek. Woda jest szybko wypełnia lejek – ponieważ otwór przelotowy jest niewielki. Jeśli otwór butelki przez który włożony jest lejek do butelki zakleimy plasteliną wówczas woda może zatrzymać się w lejku – powietrze znajdujące się w butelce może nie mieć miejsca do ujścia.
Propozycje zabaw:
- Napompowany worek na śmieci (czy mniejsza foliówka) może stać się workiem treningowym, który można zwiesić od sufitu na sznurku.
Podnośnik pneumatyczny wykorzystywany jest m.in. w: fotelach i warsztatach samochodowych do podnoszenia ciężkich samochodów