Pistolet

Pomoce:

  • deska
  • trzy wkręty
  • spinacz do bielizny
  • gumka do bielizny
  • kawałek papieru (naboje)

Uwaga, przedstawiony tutaj model pistoletu nie jest co prawda celny, ale jego naboje mogą osiągać dużą moc, dlatego do jego oprócz pomocy dorosłych przy jego zbudowaniu wymagana jest również obecność osób dorosłych kontrolujących dzieci, które korzystają z tego typu zabawki.


Pistolet to ulubiona zabawka chłopców w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szczególnie interesujące są te modele zabawek, które strzelają. Pomysły przedstawione niżej spełniają ich zachcianki i jednocześnie są proste w konstrukcji.

Pierwszy model to prototyp kuszy. Do produkcji tej broni należy przymocować po jednej stronie desku (za pomocą dwóch wkrętów) gumkę do bielizny. Na drugim końcu deski (po środku jej szerokości) należy przymocować (również wykorzystując wkręt) spinacz do bielizny – i kusza gotowa.

Zasada strzelania (tylko do tarczy!) – nabojami w tym modelu będą zrolowane kawałki papieru, które zakłada się na gumkę i zaciąga za spinacz. Otworzenie spinacza powoduje strzał.


Proca. Do budowy tej prymitywnej broni potrzebny jest kijek, którego gałęzie rozdzielają się na dwie – ramiona procy. Należy między nie zamocować gumkę i strzelać papierowymi nabojami do celu np. pnia drzewa lub zawieszonej tarczy.


Trebusz to większa proca. Do jego zbudowania wystarczy obrócić krzesło, ustawić je na stole i między dwie nogi zamocować gumę. Naboje – zwinięte kawałki papieru. Celność tej broni nie jest wielka, natomiast była ona postrachem murów zamków – nośność jest znaczenie większa od procy