Pas transmisyjny to urządzenie przesyłające „coś”, w tym przypadku będzie to przesyłanie ruchu silnika elektrycznego dla wprowadzenia w ruch dwóch słomek do picia.
Zanim jednak przedstawiony zostanie model zelektryfikowany przedstawiam model „kołowrotkowy”. Model ten przedstawiam do wykonania między dwoma pudełkami tekturowymi.
Przejdziemy do wykonania modelu zelektryfikowanego. Pomoce:
- pudełko kartonowe po mleku lub soku
- dwie słomki do picia (i ewentualnie drewniane patyczki)
- cztery gumki recepturki
- duży silnik elektryczny z pozostałymi elementami obwodu zamkniętego, który go uruchomi (na zdjęciach widać duży silnik napędzany baterią 9V)
Zaczniemy od wycięcia w tekturowym pudełku dużego otworu przez który będzie można umieścić w pudełku wszystkie niezbędne elementy. Wewnątrz pudełka po środku umieszczamy silnik przy jednej z węższych pudełka wykonujemy dwa otwory i umieszczamy w nich plastikową słomkę. Wcześniej jednak na słomkę zakładamy gumkę recepturkę. Tę samą gumkę zakładamy także na wał silnika elektrycznego.
Po podłączeniu silnika do obwodu elektrycznego silnik rusza. Obracający się wał porusza także plastikową słomką.
Z drugiej strony pudełka można zamontować drugą słomkę i gumkę recepturę by pokazać dzieciom jak jeden silnik może wprawiać w ruch dwie słomki.
Podobny mechanizm pasa transmisyjnego można także odnaleźć w innych urządzeniach – takich jak taśma przemysłowa przy kasie sklepowej. Do jej zbudowania wystarczy, że na wystające słomki założymy gumki recepturki
A następnie na tak przygotowane słomki złożoną kartkę papieru złożoną w rulon (oba jej końce sklejone taśmą klejącą). A oto efekt:
Zobacz jak działa taki taśmociąg na filmie wykonanym w Polskim Radiu Dzieciom (w dniu 13 września 2017 roku). Z kolei niżej przedstawiam wideo działania tego urządzenia.