Nosze to pierwowzór lektyki, taczki, a potem także samochodu ciężarowego.
Pomoce:
- dwa kije o długości ok. 1,5 m (mogą być także kije od szczotek).
- papier pakunkowy (lub sztywna kartka papieru / płytka styropianu)
- zszywacz lub taśma klejąca
Zanim człowiek wpadł na pomysł, aby zastosować koło dostrzegł w lesie leżącą gałąź/konar z liśćmi. Ułożył na niej upolowaną zwierzynę i ruszył do wioski. Tak zapewne wyglądał prototyp pierwszego pojazdu. Ponieważ jednak gałęzie podczas transportu łamały się, konar nie był poręczny a transport był uciążliwy przez tarcie (gałęzie o podłoże) dlatego do przenoszenia cięższych rzeczy angażowały się dwie osoby – tak powstały nosze używane jeszcze do dziś (patrz: górskie ratownictwo medyczne).
Nosze to najprostsze urządzenie pozwalające transportować ciężary. Do jego odtworzenia wystarczy, że dwoje dzieci chwycą w dłonie dwa końce kijów, a na kijach umieszczą ładowną płaszczyznę np. sztywną kartkę papieru, koc lub płytkę styropianu.
Ponieważ jednak powierzchnia ta nie jest w żaden sposób przywiązana do kijów łatwo towar na niej leżący łatwo ulega wywróceniu. Zbudujemy zatem model bardziej wytrzymały. Kartkę papieru zwiniemy w taki sposób, aby jeden brzeg dotykał naprzeciwległego – można go zszyć (zszywacz) lub skleić taśmą.
W tak powstały rulon należy umieścić dwa kije tworząc w ten sposób nosze.
Na taką powierzchnię ładowną noszy można położyć chorego misia (na wzór poszkodowanego w wypadku).