Most zwodzony

Pomoce:

  • tekturowe pudełko po mleku lub soku
  • sznurek
  • patyk
  • taśma klejąca
  • dziurkacz
  • nożyczki

O innych rodzajach mostów możesz przeczytać w książce na stronie 201-208: Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018). O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk .

Zawarte na tej stronie informacje bazują na treści zapisanej w książce i rozszerza je.


Bramy były budowane w celach ochronnych. Jeśli wokół zamku rozciągała się fosa – przeszkoda wodna – wówczas wykorzystywano most jako dodatkową ochronę przed zewnętrznym niebezpieczeństwem.


Model wieży z mostem zwodzonym wykonamy z tekturowego pudełka po mleku lub soku. Należy je wpierw dokładnie umyć i wyciąć w nim powierzchnię mostu…


O tym jak przygotować most zwodzony, a następnie jak wykorzystać go na zajęciach z dziećmi przeczytasz w książce Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018) na stronach 67; 84; 88.

O książce możesz dowiedzieć się więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk 


…teraz zajmiemy się zbudowaniem kratownicy w zamku. Zaczniemy od wycięcia dwóch otworów w bocznych ścianach pudełka tworząc z tych otworów prowadnicę.


O tym jak przygotować kratownicę obok mostu zwodzonego przeczytasz w książce Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018) na stronach 67; 84; 88.

O książce możesz dowiedzieć się więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk 


Na koniec zademonstruję inny mechanizm zamykania drzwi – belkę poprzeczną, którą zakładano w poprzek drzwi. Też możemy ją wykonać szczególnie, że w wykonanym modelu nie powinna sprawiać trudności. Na pierwszym zdjęciu narysowałem kształt drzwi.


Schemat wykonania mostu zwodzonego i kratownicy w jednym modelu przedstawiam na schemacie.