Most podwieszany

Most podwieszany to specyficzna konstrukcja. Cały ciężar płaszczyzny mostu jest unoszony przez liny. Mosty tego typu buduje się na szerokich rzekach, których brzegi są oddalone względem siebie. Liny nośne zamocowane są na wieżach osadzonych na brzegach rzeki (odpowiednim gruncie). Odpowiednio naciągnięte i mocne liny potrafią unieść potężny ciężar mostu.

Założenie związane ze zbudowaniem modelu mostu jest następujące:

most podwieszany – plan budowy

Pomoce:

  • sztywne kartki papieru
  • taśma klejąca jednostronna
  • patyczki do szaszłyków
  • nożyczki
  • sznurek
  • dwa krzesła

O innych rodzajach mostów możesz przeczytać w książce na stronie 201-208: Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018). O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk .

Zawarte na tej stronie informacje bazują na treści zapisanej w książce i rozszerza je.


Zaczynamy od zbudowania kładki. Sztywne kartki papieru należy skleić razem taśmą klejącą, a następnie w równych odległościach od siebie poukładać pod nimi (pod płaszczyzną mostu) przęsła, na których będzie osadzona płaszczyzna mostu. W modelu wykorzystałem drewniane patyczki do szaszłyków. Przykleiłem je taśmą klejącą do płaszczyzny mostu.

sztywne kartki papieru

Tak przygotowaną płaszczyznę mostu można osadzić między dwiema wieżami – mogą nimi być dwa krzesła ustawione oparciami do siebie. Uwaga, na zdjęciu widać specyficzne drewniane krzesła, ale równie dobrze mogą do tego nadawać się także krzesła w placówkach edukacyjnych.

wieże mostu podwieszanego

Ponieważ tak ułożona platforma mostu zawali się (nie jest niczym przymocowana) krawędzie takiego mostu należy przykleić do płaszczyzny krzeseł za pomocą taśmy klejącej.

przymocowanie płaszczyzny mostu do krzesła

Gdy mamy pewność, że płaszczyzna się zawali możemy przejść do podwieszania mostu. W tym celu za pomocą sznurka można obwiązać każdy z wystających patyczków i połączyć go z oparciem krzeseł. Uwaga liny powinny być względnie napięte.

mocowanie lin nośnych

Efekt pracy:

widok z boku
widok z dołu

Aby most był w pełni gotowy należy odciąć przyklejone wcześniej taśmy klejące przytrzymujące płaszczyznę mostu do blatu krzeseł. Od tego momentu most powinien unosić się wyłącznie na linach (stąd nazwa: liny nośne).

odcinamy taśmy klejące

Jak każdy most zanim zostanie oddany do użytku musi przejść test. Na most powinien wjechać samochód (samochody) ciężarowe, które sprawdzą wytrzymałość (nośność).

test wytrzymałości

Gotową konstrukcję możemy umieścić w scenerii rzeki – może nią być niebieskie prześcieradło rozciągnięte między krzesłami lub stolikami.

most gotowy do zabawy

Tak wygląda efekt zabawy moich pociech (Marcina i Łucji) – wypadki drogowe to temat, który często powtarza się w ich zabawach… (nie wiem dlaczego…)

wypadki drogowe na moście podwieszanym

Można pokazać dzieciom film przedstawiający jak niewłaściwie dobrane materiały budowlane stały się powodem zniszczenia mostu Tacoma-Narrow (1940)