Maska przeciwpyłowa

Pomoce:

  • sztywna kartka papieru (lub wiele dla wykonania przez dzieci)
  • dziurkacz
  • nożyczki
  • dwustronna taśma klejąca
  • dużej wielkości waciki do twarzy
  • gumki recepturki

Maska przeciw pyłowa ma chronić górne drogi oddechowe człowieka przed wchłanianiem większych zanieczyszczeń (tj. pyłu). Nie chroni ona przed gazem.

Jej wykonanie jest proste. W kartce papieru formatu 10x7cm (rozmiar dla dzieci i dorosłych) należy zrobić dwa otwory po bokach (np. dziurkaczem) oraz po środku przykleić do niej dwustronny kawałek papieru.

Na tak przygotowaną maskę (podstawę) należy przykleić (do taśmy) wacik.

Przez otworzy należy przewlec gumki recepturki. Będą one tworzyły mocowanie na uszy.

Oto zdjęcie gotowej maski. Uwaga na zdjęciu przedstawiam użytą zwykłą kartkę papieru, ale jeśli maskę mają zrobić dzieci najlepiej przygotować dla nich sztywną kartkę papieru – przy zwykłej papier łatwo drze się w miejscu gdzie zamocowana jest gumka recepturka.


Szerzej na temat opisanego tu zagadnienia przestawiłem w następujących publikacjach (więcej: publikacje autora):

  1. Jelinek J.A. (2016), Czy i jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych użytkowaniem urządzeń elektrycznych i nie tylko, ORE, materiały dostępne dla uczestników szkolenia „Bezpieczeństwo+”, edycja 1).
  2. Jelinek J.A. (2017), Czy i jak rozmawiać z dziećmi o smogu i nie tylko, ORE (materiały – tekst, prezentacja do pracy z dziećmi oraz aktywności dostosowane do gotowego scenariusza na temat ognia – dostępne dla uczestników szkolenia „Bezpieczeństwo+” (edycja 2).