Łódź podwodna

Pomoce:

  • przeźroczysta butelka z nakrętką
  • miska z wodą
  • strzykawka duża (50 lub 100 ml)
  • strzykawka mała (20 ml)
  • plastelina
  • sylikonowy wężyk – zwany także: wężykiem igielitowym (sklep zoologiczny lub budowlany)

Zachęcam najpierw do zapoznania się z zagadnieniem dzwonu rurowego.


Położę zakręconą butelkę na wodzie. Popatrzcie jak płynie.

Ta butelka jest zupełnie pusta, ale napełnię ją nieco wodą. Popatrzcie teraz jak się zanurzy…

Zobaczcie, że butelka wystaje nad wodą tam gdzie nie ma wody. Wystaje tylko powietrze. Tak jest w rzeczywistości, że powietrze w wodzie ucieka zawsze do góry. Pozwala też utrzymać się łodzi podwodnej na powierzchni wody.


Łódź podwodna. Plastelinę obwijamy wokół małej strzykawki tak aby nabrała większego ciężaru. Po czym łączymy w zestaw z dużą strzykawką przez sylikonowy wężyk. Zestaw wkładamy do wody w ten sposób aby mała strzykawka była wciśnięta a w dużej tłok wciśnięty do połowy.

Małą strzykawkę wkładamy do wody i tak obracamy aby nie było w niej powietrza

Pompujemy dużą strzykawkę – powietrze przechodzi wężykiem do „łodzi podwodnej”, której tłok wypycha ciężką wodę. Łódź staje się lżejsza i wypływa na powierzchnię. Następnie wyciągamy tłok z dużej strzykawki co powoduje zatopienie łodzi podwodnej.

Modem ten warto też pokazać w basenie. Do jednej z dwóch dużych strzykawek połączonych ze sobą można przyczepić kamień i…


Zacznijmy od zbudowania łodzi podwodnej, w której umieścimy postać-zabawkę. Wykorzystamy: woreczek do lodów (lub inną niewielką torebkę foliową), wężyk sylikonowy, zabawkę, kamień i spinacz. Do środka torebki wkładam: zabawkę, kamień oraz jeden koniec wężyka sylikonowego. Drugi koniec musi wystawać na zewnątrz – będziemy przez niego wdmuchiwać powietrze. Spinaczem zamocujemy szczelnie otwór tak aby nie dostawała się do niego woda (nie da się tego zrobić bardzo szczelnie więc zróbmy to tak jak się da).

wdmuchujemy powietrze do środka pojemnika
gdy w pojemniku nie ma powietrza łódź opada
gry w pojemniku pojawia się powietrze, łódź wypływa

Budowa łodzi podwodnej. Potrzebne są duże pudełka kartonowe, w których należy wyciąć okrągłe otwory okienne (można je zakleić niebieską folię – imitującą błękit oceanu i namalować rybki, rozgwiazdy czarnym markerem). Kilka pudełek można połączyć ze sobą taśmą klejącą pamiętając by wcześniej wykonać drzwi (również zaokrąglone (tj. w statkach podwodnych). Wejście można zbudować wykorzystując właz – przez drabinę, lub po prostu wykonać otwór w pierwszym pudełku (lepszy efekt daje połączenie kilku w szereg).