Kolej linowa

Pomoce

  • pudełko po zapałkach
  • sznurek
  • 2 spinacze
  • nóż
  • butelki plastikowe – najlepiej takie, które mają wgłębienie

Trzy najprostsze do wykonania modele kolejki linowej opisałem w książce Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018) na stronach: 84; 94-96; 100; 207-208. Zawarty na tej stronie opis bazuje na treści zapisanej w książce i rozszerza je. Sugeruję najpierw przeczytać opis znajdujący się w książce. O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk


Kolej linową można także przedstawić w inny sposób – koncentrując się na mechanizmie obrotowym.

Zaczniemy od zbudowania kolejki górskiej – jedno krzesło jest wyżej a drugie niżej.

ustawiamy krzesło wyżej i niżej

Na linę założymy koszyczek lub kubeczek po jogurcie, z przymocowanym sznurkiem oraz kołowrotkiem (do nabycia w sklepie budowlanym).

Tak przygotowany kołowrotek umieszczony na linie można zacząć spuszczać z wyżej położonej stacji kolejki.

Aby wciągnąć wagonik do góry można do niego zamontować sznurek – dziecko na krześle może je samodzielnie wciągnąć (można też zastosować silnik elektryczny).


Oto zdjęcia z zajęć w przedszkolu (5-latki) podczas, których dzieci uczą się strzelać do pokrywy papierowymi kulkami. Więcej: Słoneczne Przedszkolne nr 5 w Żyrardowie.

A to przykładowe rysunki dzieci po takich zajęciach:


Zabawa: dzieci mogą zbudować sieć połączeń między krzesłami w sali i przesyłać sobie za pomocą pudełka po zapałkach małe guziki.