Zieminiak

Pomoce:

  • miseczka plastikowa lub szklana
  • ziemniak
  • ziemia do roślin

Uwaga! Ziemniak należy do rodziny psiankowatych, jego cechą są silne właściwości trujące (patrz rośliny trujące). Trucizna w bulwie zaczyna się zbierać gdy zaczynają wyrastać z niej łodyżki. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno dzieciom (ani dorosłym dającym przykład) zrywać fragmentów tej rośliny, ani tym bardziej wkładać do ust gdy roślina ziemniaka jest już rozwinięta.


Kiełki ziemniaka (nie jadalne!) wyrastają z bulwy bardzo powoli (ok. kilku miesięcy, mimo ciepłych warunków pokojowych). Do celów doświadczalnych warto wybrać ziemniaka, z którego już wychodzą odrosty. Wkładamy go do ziemi i systematycznie podelawamy (wcześniej można wystawić go watę lub gazę).

zdjęcie
Po kilku tygodniach widać skomplikowany system korzenny rośliny. Roślinę w tym czasie trudno jest podnieść.

zdjęcie
Gdy pojawi się mocny system korzeniowy, który umożliwia zdobywanie dużej ilości wody, roślina zaczyna intensywnie rosnąć ponad ziemię, wypuszcza coraz dłuższe łodygi. Jednak jej rozwój zatrzyma się do momentu gdy nie zostanie zasadzona w ziemi (potrafi „zatrzymać się” na miesiąc).

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Gdy zostanie posadzona w ziemi natychmiast dalej zaczyna się rozwijać.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Oto efekty po miesiącu. Roślina ma prawie metr wysokości, niestety, ze względu na niewielką doniczkę jej liście mają niewielkie rozmiary.

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
Jeśli warunki będą sprzyjać roślina może wydać kwiaty

zdjęcie
Owoce. Gdy podejmiemy decyzję o zlikwidowaniu rośliny, wówczas po odcięciu łodyg rośliny, będzie można wyciągnąć roślinę z doniczki i delikatnie wysypać z niej ziemię (najlepiej robić to gdy ziemia wokół rośliny jest sucha). W roślinie przedstawionej na zdjęciach znalazłem jednego dojrzałego ziemniaka i kolejnego z którego w przyszłości powstałaby kolejna bulwa.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
Wycieczka na pole gdzie uprawia się ziemniaki.

zdjęcie zdjęcie
Jeśli dzieci będą miały szczęście mogą także zobaczyć szkodnika – stonkę ziemniaczaną.

zdjęcie


Stemple z ziemniaka. Do ich zrobienia najlepiej wykorzystać duże twarde ziemniaki. Do wykrojenia posłużyć mogą foremki do ciast – to właśnie ich użycie można zobaczyć na zdjęciach niżej.

zdjęcie
zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie


Inne możliwości wykorzystania ziemniaka

  • rzeźbienie w ziemniaku