Temperatura otoczenia a wzrost roślin

Pomoce:

  • 4 pojemniki w których można posadzić fasolę
  • nasiona fasoli
  • kilka wacików higienicznych lub lignina
  • torebka foliowa
  • gumki recepturki

Cel eksperymentu. Sprawdzimy, która temperatura – ciepła czy zimna – sprzyja rozwojowi fasoli.

Opis eksperymentu. Aby to sprawdzić posadziłem w tym samym czasie kilka roślin. Przygotowałem 4 grupy roślin, w każdym naczyniu dla pewności posadziłem dwa nasiona. Dwa pojemniki przechowywałem na parapecie w domu (nad grzejnikiem), dwa na parapecie za oknem gdzie temperatura nie przekraczała 5 stopni (przełom listopada-grudnia). Jedno naczynie na parapecie i jedno w domu było dodatkowo zasłonięte folią co miało sprawiać wrażenie szklarni; pozostałe nie były osłonięte. Ten dodatek nie musi być realizowany wśród młodszych dzieci. Uwaga, trzeba pamiętać, że ustawianie roślin na parapecie musi być poprzedzone sprawdzeniem, czy nie jest to miejsce w którym zimny wiatr przechodzi zza okna.

  1. na parapecie w domu (warunki ok. 20 stopni Celsjusza)
  2. na parapecie na dworze (warunki ok. 5 stopni Celsjusza)
  3. na parapecie w domu pod folią – warunki szklarniane (i ok. 20 stopni C)
  4. na parapecie na dworze pod folią – warunki bez ogrzewanej szklarni (i. ok. 5 st. C)

Przedstawiam prosty sposób w jaki można wykonać „szklarnie” dla roślin. Do jego zrobienia wykorzystałem torebkę foliową.

W trakcie eksperymentu, rośliny były podlewane raz na dzień, jeśli nie miały wody (z trakcie eksperymentu okazało się że rośliny na dworze cały czas miały dostęp do wody, choć nie były w nie zanurzone). Dodatkową obserwacją była para na folii.

W trakcie trwania eksperymentu: okazało się, że rośliny na dworze nie wykiełkowały. Przedstawiam zdjęcia roślin leżących na parapecie za oknem.

Przedstawiam zdjęcia roślin leżących na parapecie w domu. Drugie zdjęcie przedstawia fasolkę rosnącą bez szklarni w domu, trzecie – fasolę w warunkach „szklarniowych”.


Jak się okazało, rośliny na dworze nie wyrosły, w przeciwieństwie do tych, które rosły w warunkach domowych (ok. 20 stopni Celsiusza). Najszybciej wyrosły te, które były posadzone pod folią w warunkach domowych. Kolejność wzrostu przedstawia się tak (od najszybszego do najwolniejszego):

  • na parapecie w domu pod folią – warunki szklarniane (i ok. 20 stopni C)
  • na parapecie w domu (warunki ok. 20 stopni Celsiusza)
  • nie wyrosła – na parapecie na dworze (warunki ok. 5 stopni Celsiusza)
  • nie wyrosła – na parapecie na dworze pod folią – warunki bez ogrzewanej szklarni (i. ok. 5 st. C)

Postanowiłem kontynuować eksperyment. Pojawiło się pytanie, czy roślina która dotychczas rosła w warunkach szklarniowych w domu może dalej tak rosnąć, gdy nagle zmieni temperaturę otoczenia – zostanie wystawiona na silny mróz (poniżej zera stopni – miesiąc grudzień). Oto co się stało:

Jak widać roślina wcale nie wzrosła, wręcz odwrotnie „zmarzła”.