Słonecznik

Pomoce:

  • miseczka plastikowa lub szklana
  • kilka płatków papierowego ręcznika, lub waty lub ligniny
  • nasiona słonecznika
  • spryskiwacz do roślin (woda)
  • ziemia do roślin

Sadzimy słonecznik w następujących warunkach: do miseczki wkładamy kilka płatków papierowego ręcznika, po czym spryskujemy go wodą. Na mokry papier kładziemy nasiona po czym obserwujemy ich rozwój przez kilka tygodni (podlewamy 2 razy dziennie). Miseczkę należy trzymać w cieple (szybciej kiełkuje) ale nie nad kaloryferem.

Kiedy roślina wykiełkuje, należy przygotować jej inne warunki – ziemię (inaczej spleśnieje). W tym celu (po około tygodniu) nasionko trzeba delikatnie wyjąć z papierowego ręcznika. Na dno miseczki wyłożyć ziemię do roślin (ok. 5 cm), a następnie położyć wyrośnięte nasionka słonecznika, po czym ponownie przysypać ziemię (ok. 3 cm).

Po czym obserwować dalszy rozwój rośliny (ziemię należy zraszać 2 razy dziennie spryskiwaczem; podobnie jak poprzednio nie należy trzymać doniczki nad kaloryferem). [Gdy wysiejemy od razu kilka roślin dobrze jest podpisać doniczki, w przeciwnym wypadku możemy pogubić się z nazwami roślin gdy wykiełkują].

Gdy słonecznik wyrośnie (pojawią się łodyszki), zacznie szybko piąć się do góry – do momentu gdy poziom gruntu nie okaże się zbyt płytki. Wówczas roślina będzie musiała być przesadzona do gruntu.

W trakcie rozwoju liści rośliny, na ziemię wydostają się osłonki nasiona.

Ciekawe jest, że w rozwoju tej roślinki inaczej wyglądają pierwsze liście jakie wydaje roślina a inaczej wszystkie następne. Porównaj:

Roślina wciąż pnie się do góry. Wtedy łatwo zauważyć „owłosienie” łodygi (malutkie kolce utrudniające wspinanie się owadów).

Gdy roślina ma dobre warunki z czasem pojawiają się pierwsze kwiaty.

Pojawianie się kwiatów ma następujący przebieg:

Wewnątrz kwiatu można dostrzec rozwijające się i dojrzewające nasiona.

Dzieci powinny także zobaczyć słonecznik rosnący na polu, a także mieć okazję wyskubać jego nasiona, obierać je i zjeść.