Pomoce:
- stara gazeta
- nasiona rzeżuchy
- ziemia
- tacka (jako doniczka)
- słoik
- tetra lub bardzo gęsta gaza
- gumka recepturka
W ziemi. Na stole rozkładamy starą gazetę, następnie przygotowujemy na tackę wysypujemy ziemię. Dzieci rozszypują (dość gęsto) nasiona rzeżuchy (wilgotną ziemię nie podlewamy od razu). „Doniczkę” ustawiamy na parapecie okna. Od tego momentu codziennie dzieci muszą oglądać co dzieje się z posadzonymi nasionami.
Kiedy rzeżucha podrośnie, jej łodyżki będą się kładły pod wpływem zbyt małej ilości wody. To znak, że roślina jest słaba i musi zostać podlana. Nie należy jednak „zatopić” nasion.
Po kilu dniach wyrośnięta rzeżucha nadaje się do zjedzenia. Cięcie rzeżuchy powinno odbywać się nożyczkami ponieważ wyrywanie łodyżek może spowodować zniszczenie innych pędów.
W słoiku. Nasiona rzeżuchy mogą również rosnąć na wacie rozłożonej na talerzyku lub słoiku. By wychodować w takich warunkach roślinę wystarzcy wysypać ją do czystego słoika po czym zamiast wieczka naciągnąć tetrę i przymocować ją gumką. Następnie wlać szklankę wody po czym wylać. Takie płukanie należy stosować dwa razy dziennie.
Po kilku ok. 8 dniach rzeżucha będzie nadawała się do spożycia. W czasie kiełkowania warta jest obserwacji. Oto przykład: