Pszenica

Pomoce:

  • miseczka plastikowa lub szklana
  • kilka płatków papierowego ręcznika, lub waty lub ligniny
  • nasiona pszenicy
  • spryskiwacz do roślin (woda)
  • ziemia do roślin

Sadzimy pszenicę w następujących warunkach: do miseczki wkładamy kilka płatków papierowego ręcznika, po czym spryskujemy go wodą. Na mokry papier kładziemy nasiona po czym obserwujemy ich rozwój przez kilka tygodni (podlewamy 2 razy dziennie). Miseczkę należy trzymać w cieple (szybciej kiełkuje) ale nie nad kaloryferem.

Kiedy roślina wykiełkuje, należy przygotować jej inne warunki – ziemię (inaczej spleśnieje). W tym celu (po około tygodniu) nasionko trzeba delikatnie wyjąć z papierowego ręcznika. Na dno miseczki wyłożyć ziemię do roślin (ok. 5 cm), a następnie położyć wyrośnięte nasionka pszenicy, po czym ponownie przysypać ziemię (ok. 3 cm).

Po czym obserwować dalszy rozwój rośliny (ziemię należy zraszać 2 razy dziennie spryskiwaczem; podobnie jak poprzednio nie należy trzymać doniczki nad kaloryferem). [Gdy wysiejemy od razu kilka roślin dobrze jest podpisać doniczki, w przeciwnym wypadku możemy pogubić się z nazwami roślin gdy wykiełkują].

Po 2 tygodniach:

Roślina będzie musiała być przesadzona do gruntu.

Podczas przesadzania można odłożyć jedną roślinę i pokazać dzieciom jak wygląda – niżej podaję przykład. Dla lepszego oglądu warto przemyć korzeń rośliny wodą.