Pień drzewa

Wiek drzewa rosnącego (żywego), można obliczać na podstawie obwodu jego pnia. Uwzględnia się wówczas średnią wynikającą z obliczeń statystycznych. Dla dzieci przedszkolnych i szkolnych można jednak przyjąć poniższy (ogólny) wzór obliczenia. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją duże różnice w zależności od gatunku drzew a także w zależności od otoczenia w jakim rośnie (tj. zagęszczenie drzew czy otwarta przestrzeń etc.).

Taśmą krawiecką obliczamy obwód pnia drzewa na wysokości ok. 1 metra. Następnie obwód dzielimy przez 5, a wynik mnożymy razy 2. Ostateczny wynik wskazuje liczbę lat. Dla przykładu obwód drzewa wyniósł 60 cm. 60 : 5 = 12, 12 x 2= 24. Oznacza to, że drzewo ma 24 lata.

Przykłady do samodzielnego sprawdzenia: (kolejno: 126 cm, 54 cm, 113 cm)


Wiek pnia lub konaru drzewa (zwalonego). Przy tego typu obliczeniach nie potrzeba narzędzi wystarczy przeliczyć słoje drzewa. Pamiętając, że każdy z nich pojawia się jednego roku (ilość słojów równa się ilość lat).

Już starsze dzieci przedszkolne mogą przeliczyć słoje, a z pomocą dorosłego ustalić wiek drzewa.

Dla dzieci szkolnych prawdziwym wyzwaniem będzie policzenie słojów drzewa przeciętego i przygotowanego do wywozu z lasu.