Mak

Pomoce:

  • nasiona maku
  • folia malarska (najlepiej grubsza)
  • miseczki na mak
  • duże kartony białego papieru (formatu np. A3)

Uwaga! W Polsce obowiązuje zakaz uprawy maku (szerzej: Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (DzU Nr 179, poz. 1485)) – dane na luty 2012.


Poniżej przedstawiam sposób zastosowania nasion kupionych w sklepie.

Warsztaty makowe – pomysł (pomysł z zaczerpnięty z warsztatów trwających w czasie konferencji na Uniwersytecie w Cieszynie (15 listopad 2011 roku).

Idea warsztatów makowych. Ideą zajęć jest rozwijanie wyobraźni wykorzystując nasiona maku, które ze względu na swoją kształt i wielkość na dużym formacie białego papieru tworzą wspaniałe kompozycje wizualnie. Kompozycje, w których piksele tworzą ziarenka maku.

Warunki. Zajęcia muszą odbywać się na podłodze, na której rozkładamy folię malarską, a na niej kartony papieru. Dzieci kucają / siadają na poduszkach przy kartonach i rozsypują z miseczki dwie garście maku i poprzez różne czynności tworzą obraz. Wszystkie sposoby formowania maku są dozwolone: mogą posługiwać się rękoma, pomocami (np. linijką, pisakiem) by odgarniać nasiona maku lub podnosić kartę papieru.

Celem jest eksperymentowanie z budowaniem z nasion obrazu. Efekty – obrazy – nie są trwałe. Nie sposób ich też przykleić. Można je jednak uwiecznić robiąc zdjęcia. Dodatkowo odpowiednio dobrana muzyka klasyczna w tle może uspokoić i zrelaksować.

Przykłady prac osób dorosłych.

Przykłady prac studentów studiów artystycznych.