Kasztanowiec

Pomoce:

  • pojemnik z wodą
  • wykałaczki lub zapałki

Liście kasztanowca. Drzewo to jest od wielu już lat atakowane chorobę. Jej oznaki można rozpoznać właśnie po zmieniających kolor liściach. W tej chwili wiadomo, że skuteczne w postępowaniu choroby jest grabienie i palenie opadłych liści.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Kwiaty i owoce kasztanowca. Prześledźmy to, w jaki sposób owoce pojawiają się na drzewie. A więc, jak to zwykle bywa: najpierw są kwiaty, gdy zaczynają się pojawiać owoce (kasztany) płatki białych kwiatów opadają tworząc (często w alejach kasztanowych) imitację śniegu. W miejscu kwiatu pojawia się kasztan, który z biegiem czasu rośnie. Pojawiają się na nim charakterystyczne kolce. Dojrzały kasztan opada na ziemię i pęka.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
 


Uprawa kasztanowca nie jest trudna. Potrzeba tylko znaleźć kasztan, którego nasiono ma już wyrośnięty korzeń.

 

Pierwsze liście wyrośniętego kasztanowca. 

Taki kasztan należy zasadzić do doniczki i czekać… długo czekać. Szybko pojawią się pierwsze liście (co ciekawe o innych kształtach), a potem gdy pojawią się pierwsze dwa liście (właściwe) pojawi się okres, tak jakby stagnacji, po którym dopiero się zacznie…

Liście właściwe. 

 

 


Rosnące w Polsce kasztany są nie jadalne, ale inny gatunek – tzw. kasztan jadalny: Castanea sativa stanowi przysmak np. we Francji. Oto kilka zdjęć kasztanowca jadalnego.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Konstrukcje z kasztanów. Owoce kasztanowca od dana uznawane są jako fantastyczny materiał do tworzenia konstrukcji przez dzieci. Można je łączyć wykałaczkami lub zapałkami. Trzeba jednak pamiętać, że wyschnięty kasztan jest twardy i przed pracą powinien leżeć w wodzie przez kilka godzin. Świeże kasztany są miękkie więc nadają się do wykorzystania bez potrzeby moczenia ich w wodzie.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...