Groch

Pomoce:

  • miseczka plastikowa lub szklana
  • kilka płatków papierowego ręcznika, lub waty lub ligniny
  • nasiona grochu
  • spryskiwacz do roślin (woda)
  • ziemia do roślin

Sadzimy groch w następujących warunkach: do miseczki wkładamy kilka płatków papierowego ręcznika, po czym spryskujemy go wodą. Na mokry papier kładziemy nasiona grochu po czym obserwujemy ich rozwój przez kilka tygodni (podlewamy 2 razy dziennie). Miseczkę należy trzymać w cieple (szybciej kiełkuje) ale nie nad kaloryferem.

Kiedy roślina wykiełkuje, należy przygotować jej inne warunki – ziemię (inaczej spleśnieje). W tym celu (po około tygodniu) nasionko trzeba delikatnie wyjąć z papierowego ręcznika. Na dno miseczki wyłożyć ziemię do roślin (ok. 5 cm), a następnie położyć wyrośnięte nasionka grochu, po czym ponownie przysypać ziemię (ok. 3 cm).

Po czym obserwować dalszy rozwój rośliny (ziemię należy zraszać 2 razy dziennie spryskiwaczem; podobnie jak poprzednio nie należy trzymać doniczki nad kaloryferem). [Gdy wysiejemy od razu kilka roślin dobrze jest podpisać doniczki, w przeciwnym wypadku możemy pogubić się z nazwami roślin gdy wykiełkują].

Po 2 tygodniach:

Na roślinie widać pędy chwytne – co wskazuje, że roślina potrzebuje podpory by dalej wzbijać się w górę. Od tego momentu warto do doniczki (lub wsadzić do ziemi i) ustawić podpórki i dalej obserwować jej rozwój.

Gdy groch wyrośnie (pojawią się łodyżki), zacznie szybko piąć się do góry – do momentu gdy poziom gruntu nie okaże się zbyt płytki. Wówczas roślina będzie musiała być przesadzona do gruntu.