Drożdże

Pomoce:

  • balon (uwaga, najlepiej wykorzystać taki, który wcześniej był raz nadmuchany – chodzi o rozciągnięcie materiału)
  • ciepła (nie gorąca) woda
  • kostka drożdży
  • słoik
  • szklana butelka
  • cukier
  • kawałek papieru

zdjęcie


Drożdże to grzyby (jednokomórkowe) – są bardzo nie wielkie. Obserwowane pojedynczą są niewidoczne. Dopiero zestawione razem (w kostce – drożdży do ciast) widać ich kolor i fakturę. Drożdże pojawiają się tam, gdzie umierają inne organizmy (np. rośliny czy zwierzęta). W takich miejscach są również cukry to właśnie dla nich się zagnieżdżają. Mogą żyć nawet w warunkach w których nie ma tlenu. Drożdże żywią się szczątkami organizmów (mówimy, że drożdże to saprofity).

Rozmnażanie się drożdży. Drożdże pod wpływem kontaktu z wodą i ciepłem rozmnażają się – to znaczy – początkowo jednak komórka dzieli się na dwie. Pojawia się ich coraz więcej. Aby to zobrazować przeprowadzimy doświadczenie. Do słoika włożę odrobinę drożdży a następnie zaleję je ciepłą wodą i wymieszam. A ponieważ drożdże lubią cukier do słoika wsypię odrobinę cukru (2 łyżeczki).

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Na podstawie tego doświadczenia widać, że oprócz mieszaniny wydobył się również specyficzny zapach. Spróbujemy zbadać ten gaz – najpierw go postaramy się zobaczyć – ile go jest? W tym celu do szklanej butelki ponownie włożę odrobinę drożdży, a następnie zaleje ciepłą wodą, znowu wsypię cukier. Żeby złapać powietrze natychmiast włożeniu wszystkich produktów nałożę balon. Po wymieszaniu – popatrzmy co się stało.

zdjęcie zdjęcie
Ewidentnie widać, że w balonie jest tak dużo gazu, że ten został mocno naprężony.

Eksperyment dla uczniów starszych: Sprawdzimy gaz, który pojawił się z drożdży nie jest gazem dwutlenkiem węgla (C02), a wiec takim który gasi ogień zapałki, albo czystym tlenem (02) a więc takim który wzmaga ogień. Żeby to sprawdzić do słoika, w którym wcześniej zostały wymieszane drożdże z cukrem i wodą (oraz dekielek przykryty kartką papieru) włożę zapalony patyk. Jeśli ogień zapłonie jaśniej oznaczać to będzie obecność dużej ilości tlenu (O2), jeśli zgaśnie oznaczać to będzie, że w słoiku zgromadził się dwutlenek węgla (C02).

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Płomień nadal świeci, ani nie rozbłysł, ani nie zgasł oznacza to, że – albo doświadczenie to nie było wstanie odpowiednio dobrze zbadać obecność tych dwóch gazów, albo drożdże rzeczywiście ich nie produkują.