Bluszcz

Pomoce:

  • wierzchołek rośliny bluszczu (podczas wycieczki do lasu lub ogrodu należy za pomocą nożyka uciąć) lub roślina bluszczu (na zdjęciach)
  • szklanka z wodą

Na drzewach. Rośnie wspinając się na drzewach lub innych roślinach (jako szkodnik) czy murach budynków. Wspina się w kierunku słońca. Pnie się do góry po drzewie powodując, że liście drzew mogą nie mieć wystarczająco dużo słońca czy ograniczają miejsce rozwoju drzewa.

Podczas wycieczki w lesie czy na polanie warto zerwać szczytowy fragment tej rośliny (końcówkę jednej z gałązek), a w sali przedszkolnej dokonać jej ukorzenienia (opisane niżej).

W doniczce. Bluszcz z łatwością może wyrosnąć także w domu (roślina przyniesiona z dworu może wymagać przycinania by zachować formę karłowatą; tymczasem roślina kupiona w kwiaciarni nie potrzebuje takich zabiegów). W domu może znajdować się w jasnym jak i ciemnym miejscu, przewiewnym i chłodnym (choć temperatura poniżej 18 stopni będzie powodem blaknięcia kolorów liści).

Rozmnażanie bluszczu. Łatwa do rozmnażania poprzez odcięcie łodygi i włożenie jej do wody (warto od razu zrobić kilka sadzonek).

Po ok. 1-2 tygodniach roślina puści korzenie.

Gdy pojawią się korzenie, należy roślinę zasadzić do doniczki z ziemią. Później można już obserwować efektywny wzrost rośliny (pod warunkiem, że zapewni się jej odpowiednią ilość wody i słońca).


Badanie korzenia bluszczu – okazuje się, że łodyga i korzeń może być w jednym miejscu rośliny