Gleba – ziemia

Pomoce:

  • lupa

Ziemia wysuszona. Ziemia piaszczysta, na którą od dawna nie padał deszcz tworzy szczeliny. Mówi się, że ziemia popękała.

W ziemi, w której dodatkowo można znaleźć wyżłobione przez wodę rowy można stwierdzić, że ziemia ta przyjmuje wodę rzadko, ale gdy tak się dzieje to przepływają w tym miejscu jej duże ilości.


Ogród zen może się nam kojarzyć z medytacją, ale jeśli potraktujemy kamienny ogród jako – estetyczną kompozycję kamieni (bez odwołania się do filozofii) to spojrzymy możemy w niej dostrzec nawet elementy zabawy; zabawy, która może nawet przypominać zabawę w piaskownicy. Proponuję zakładanie kamiennego ogrodu dla tworzenia porządków. Można do tego wykorzystywać łopatki, łyżeczki, patyczki lub inne narzędzia. Możemy przy tym objąć różne cele – wygładzać teren, stworzyć pofałdowany jego obraz lub pewną kompozycję (np. otaczającą kamień).

Do stworzenia takiego ogrodu nadają się drobne kamienie, żwirek lub (użyty na zdjęciach) piasek. Wykorzystałem płukany żwirek akwarystyczny. Jeśli w doniczce jest otwór – należy go zatkać, np. układając kawałek papieru.