Pomoce:
- masa solna (mąka, woda, sól, odrobina mąki ziemniaczanej)
- dwa półmiski (które nałożone na siebie dają kształt podobny do nieco spłaszczonej kuli)
- miska do wyrobienia masy solnej
- farby, którymi pomalujemy gotowy model Ziemi
Przepis na masę solną: 1 porcja mąki pszennej, 1 porcja wody, 1 porcja soli i odrobina mąki ziemniaczanej.
Wszystkie produkty należy dobrze wymieszać.
Do wykonania modelu Ziemi z masy solnej należy przygotować takie dwa pojemniki, które po nałożeniu na siebie utworzą swoim kształtem nieco spłaszczoną kulę (kształt Ziemi).
Na zdjęciu poniżej prezentuję dwa układy, z których powstanie model nieodpowiedni – Ziemia jest spłaszczona na biegunach (a na zdjęciu – z tak wykorzystanych misek powstanie model Ziemi, który spłaszczony jest na równiku).
Wewnątrz każdej miski należy umieścić niewielką piłkę (najlepiej gumową w kolorze czerwonym, ew. piłeczkę ping-pongową), która będzie imitować jądro. Tak przygotowaną masę należy dobrze ugnieść i wyrównać jej powierzchnię. Tak aby po nałożeniu stworzyły kulę.
Gotowy model należy dobrze wysuszyć oraz pomalować. W tak wykonanym modelu należy zaznaczyć kontynenty, oraz warstwy Ziemi (wystarczy: skorupa, płaszcz, jądro).
Ponieważ jedna z moich studentek (kierunek: Wychowania Przedszkolnego, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie) wykonała ten model na bardzo wysokim poziomie estetycznym, pozwalam sobie zaprezentować go niżej na zdjęciach.
W podobny sposób można wykonać modele innych planet gwiazd (tj. Słońca, Księżyca, Marsa, Wenus itp.) i z ich pomocą stworzyć model układu Słonecznego.