Budowa Ziemi

Pomoce:

  • masa solna (mąka, woda, sól, odrobina mąki ziemniaczanej)
  • dwa półmiski (które nałożone na siebie dają kształt podobny do nieco spłaszczonej kuli)
  • miska do wyrobienia masy solnej
  • farby, którymi pomalujemy gotowy model Ziemi

Przepis na masę solną: 1 porcja mąki pszennej, 1 porcja wody, 1 porcja soli i odrobina mąki ziemniaczanej.

Wszystkie produkty należy dobrze wymieszać.


Do wykonania modelu Ziemi z masy solnej należy przygotować takie dwa pojemniki, które po nałożeniu na siebie utworzą swoim kształtem nieco spłaszczoną kulę (kształt Ziemi).

Na zdjęciu poniżej prezentuję dwa układy, z których powstanie model nieodpowiedni – Ziemia jest spłaszczona na biegunach (a na zdjęciu – z tak wykorzystanych misek powstanie model Ziemi, który spłaszczony jest na równiku).

Wewnątrz każdej miski należy umieścić niewielką piłkę (najlepiej gumową w kolorze czerwonym, ew. piłeczkę ping-pongową), która będzie imitować jądro. Tak przygotowaną masę należy dobrze ugnieść i wyrównać jej powierzchnię. Tak aby po nałożeniu stworzyły kulę.

Gotowy model należy dobrze wysuszyć oraz pomalować. W tak wykonanym modelu należy zaznaczyć kontynenty, oraz warstwy Ziemi (wystarczy: skorupa, płaszcz, jądro).

Ponieważ jedna z moich studentek (kierunek: Wychowania Przedszkolnego, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie) wykonała ten model na bardzo wysokim poziomie estetycznym, pozwalam sobie zaprezentować go niżej na zdjęciach.


W podobny sposób można wykonać modele innych planet gwiazd (tj. Słońca, Księżyca, Marsa, Wenus itp.) i z ich pomocą stworzyć model układu Słonecznego.