Sprężystość powietrza

Pomoce:

  • kilka balonów (dużych i małych)
  • torebka foliowa
  • worek foliowy
  • różne przedmioty: sitko, kubek, szklanka, miska, torebka materiałowa itp.
  • dwie strzykawki (duża i mała)
  • wężyk ze sklepu zoologicznego (do akwarium)
  • 2-3 cewniki (pojemniki na mocz) (sklep z artykułami medycznymi)
  • strzykawka

W co można złapać powietrze? …

Zobaczcie, przyniosłem różne przedmioty. Zastanówcie się w które przedmioty można złapać powietrze? Ale czy w szklance jest powietrze jeśli jest otwarta? … A jeśli przykryję otwór ręką, o tak? … Sprawdzimy torebkę foliową. (Na zdjęciach przykłady obrazujące tylko zamknięte powietrze).

zdjęcie 


Dlaczego, jeśli nacisnę tutaj balon to wypychany jest z drugiej strony? … Co dzieje się z powietrzem? … Skurczone powietrze wypycha balon z drugiej strony. Mówimy, że powietrze jest sprężyste.

zdjęcie zdjęcie
Popatrzcie, do strzykawkę włożę ten niewielki balon i zacznę ściskać tłok a następnie wyciągać go. Przypatrzcie się jak zachowuje się balon. Mówimy także, że powietrze jest rozciągliwe.

zdjęcie zdjęcie


Zobaczcie tu mam dwie strzykawki. Podłączę je ze sobą wężykiem. Zobaczcie co się stanie jeśli jedną z nich nacisnę. Uwaga, dla lepszego efektu najlepiej naciskać na większą strzykawkę, tak aby mniejsza się „otworzyła”.

zdjęcie zdjęcie
Powiedźcie co się stało? … Dlaczego się tak stało? …


Zobaczcie, tutaj mam specjalne pojemniki (2), które można pompować powietrzem (pokaz).

zdjęcie zdjęcie
Teraz spuszczę powietrze i poproszę was o napompowanie tych pojemników, ale tym razem na pojemniki nałożę ciężkie książki. Zobaczymy czy będziecie potrafili je unieść powietrzem z waszych płuc?

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Uwaga, pojemniki należy dmuchać w miarę równomiernie, w innym razie lepiej zastosować więcej cewników, na które położymy kawałek płyty. Dopiero na nią cięższe przedmioty. W ten sposób można sprawdzać czy „podnośnik pneumatyczny” uniesie różne przedmioty. Dla przykładu dzieci.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie


Doświadczeniem, które również przedstawia w tym przypadku zamknięte powietrze jest zjawisko, które co jakiś czas robi ludziom psikusa 🙂

Przyjrzyjmy się: nalewamy do butelki (szklanej) wodę przez lejek. Woda jest szybko wypełnia lejek – ponieważ otwór przelotowy jest niewielki. Jeśli otwór butelki przez który włożony jest lejek do butelki zakleimy plasteliną wówczas woda może zatrzymać się w lejku – powietrze znajdujące się w butelce może nie mieć miejsca do ujścia.

zdjęcie zdjęcie
Uwaga, tego typu doświadczenie może się nie udać w przypadku plastikowej butelki.

zdjęcie


Propozycje zabaw:

  • Napompowany worek na śmieci (czy mniejsza torebka foliowa) może stać się workiem treningowym, który można zwiesić od sufitu na sznurku.

Podnośnik pneumatyczny wykorzystywany jest m.in. w: fotelach i warsztatach samochodowych do podnoszenia ciężkich samochodów.