Koło barw

Pomoce:

  • farby plakatowe lub akrylowe
  • szklane pojemniki
  • mieszadełko (łyżeczka, słomka lub patyczek)

Odpowiedz sobie na pytanie: jakie kolory są kolorami podstawowymi?… Zastanów się…

Mała podpowiedź: w teorii wymienia się m.in. kolory RGB i CMYK. Pierwsze to kolory RGB, pochodzi od angielskich słów kolorów- Red (czerwony), Green (zielony) i Blue (niebieski). A teraz chwila zastanowienia, jak zrobić z nich żółty, pomarańczowy, biały…?

Kolejne to kolory CMYK, z języka agnielskiego: Cyan (cyjan – bliski do błękitnego, szafirowego i lub turkusowego), Magenta (magenta – zbliżony do fuksji i karmazynu), Yellow (żółty), blacK (czarny).

Które z powyższych są kolorami podstawowymi?…

Odpowiedź brzmi – czerwony, niebieski i żółty. Przygotuj je w szklankach, np wypuszczając odrobinę farby akrylowej do wody (na zdjęciach).

Zasadą kolorów podstawowych jest to, że po ich zmieszaniu powstają kolejne kolory zwane pochodnymi, a więc sprawdźmy jakie kolory powstają po ich zmieszaniu.

A więc zestawiając to w sumie wychodzi następujące koło barw:

pojawia się kolejne pytanie co się stanie jeśli barwy pochodne zmieszamy ze sobą?. Powstaną barwy tzw. trzeciorzędowe.

A więc nasze koło barw rozszerza się o następujące kolory:

Na ostatnim zdjęciu ładnie układają się przejścia między kolorami – widać jak trójkąt utworzony z ostatnich szklanek tworzy kolory i jak te kolory przechodzą jeden w drugi, oto w jaki sposób powstaje koło barw 🙂


Pozostaje jeszcze odpowiedź na postawione we wstępie pytanie – co z kolorami RGB i CMYK, otóż nie jest to jedyny podział określający kolory podstawowe. Jednak zasadniczą różnicą przytoczonego jest to, że RGB jest kolorami podstawowymi ekranu komputera, w którym punktem wyjścia jest czerń – ekran jest czarny, połączenie wszystkich kolorów powoduje tworzenie się barwy białej – tak jak w tym doświadczeniu. Niżej podaję przykład z latarką świecącą na 2 folie: czerwoną i zieloną.

Drugi tym kolorów podstawowych – CMYK to kolory również związane z komputerem, ale używane w drukowaniu. Ich podstawą jest biel (a więc odwrotnie niż w RGB) ich łączenie tworzy czerń (dodam, że dla oszczędności producenci wyposażają kartridże w czarny kolor).