Pomoce:
- kubek z wrzątkiem, mała świeczka (podgrzewacz), żelazko lub grzałka elektryczna
- wycięta spirala z kartki papieru (wzór do druku)
- nożyczki
- nić
- spinacz biurowy
- podgrzewacze (małe świeczki) i zapałki
- pinezka
Rozszerzenie tej strony znajdziesz w książce na stronach 234-244: Jelinek J.A., Dziecko konstruktorem. Rozwijanie zadatków uzdolnień technicznych u dzieci przedszkolnych i uczniów klasach I-III (Wydawnictwo CEBP, Kraków, 2018). O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk .
Zawarte na tej stronie informacje bazują na treści zapisanej w książce i rozszerza je.
Uzupełnienie:
Kolejno: kubek z wrzątkiem, małą świeczkę (podgrzewacz) [lub żelazko i/lub grzałkę włączoną do kontaktu], ustawiamy przy ścianie na światło słoneczne – na ścianie widać jak ciepłe powietrze unosi się do góry.
Gotową spiralę (wzór do druku) należy przebić w jej centrum (pinezką) i przewlec nić. Po drugiej stronie nić zawiązać o spinacz.
Następnie trzymając za nić nanieść nad zapalone świeczki.
Papierowy wąż zacznie się kręcić. Dzieje się tak dlatego, że niewidoczne ciepło ze świeczki unosi się do góry. Ciepło uderza o papier wprawiając go w ruch.
Teraz zrób drugą spiralę (węża), tylko tym razem wytnij go w odwrotny sposób… Efekt, będzie się kręciła w drugą stronę. Dzieje się tak, dlatego, że ciepłe powietrze idąc do góry ociera się o ukośny papier wprawiając go w ruch w zależności, w którą stronę jest on odchylony.
Zjawisko to widoczne jest wtedy gdy przy ciepłych kaloryferach (zimą) firanka się porusza.
Kadzidełko – kilka kropel aromatu do pieczenia do pojemnika z wodą ustawionego nad podgrzewaczem. Tutaj również wykorzystuje się to zjawisko. Podgrzewana woda paruje wraz z aromatem.
Zabawka