Pomoce:
- klocki
- słoik z wodą (letnią lub zimną)
- podgrzewacz (mała świeczka)
- strzykawka (lub pipeta) lub resztki papieru z dziurkacza
- barwnik spożywczy lub resztki papieru z dziurkacza
- zapałki
- mały pojemnik (dla wygody)
Dla dorosłych pytanie „dlaczego fusy opadają” wydaje się prozaiczne, niekiedy dla dzieci to pytanie warte naprawdę wiele. Pewnego dnia pytanie o to zadał mi mój syn – Iwo (2;3). Starałem się wyjaśnić to zjawisko stosując analogię.
Oto co zrobiłem: poprosiłem do szklanki obok nalałem ciepłej wody (taka sama znajdowała się w zaparzaczu). Poprosiłem aby delikatnie sprawdził czy w obu pojemnikach znajduje się ciepła woda.
Powiedziałem następnie, że fusy herbaty, gdy nasiąkną wody, stają się cięższe i opadają na dno tak samo jak kawałek chusteczki.
Gdy chusteczka zaczęła tonąć poprosiłem aby uważnie obserwował.
Pozostało do wyjaśnienia dlaczego fusy unoszą się do góry, niżej przedstawiam jak można to zrobić.
Dlaczego fusy unoszą się do góry.
Świeczkę należy otoczyć klockami, na których postawimy słoik (uwaga – to może być niebezpieczne).
Poniższy opis na tej stronie opis bazuje na treści zapisanej w książce i rozszerza je. O książce możesz się dowiedzieć więcej pod adresem: www.blizejprzedszkola.pl/dzk
Tu ilustruję jak barwne potrafi być opisane w książce doświadczenie:
Rozszerzenie:
Do słoika należy wlać wodę, a do nie nasypać resztki papieru, np. resztki papieru z dziurkacza. Doświadczenie to można przeprowadzić wtedy, gdy papier opadnie na dno (pływające na powierzchni papierki można usunąć). Tak przygotowany słoik należy położyć nad ogniem. Ciepły strumień powietrza będzie powodował, że karteczki papieru zaczną się unosić.
Proces ten ma miejsce zanim woda zacznie wrzeć w garnku czy czajniku.