Pióra

Ptaki są narażone na substancje oleiste, które wyciekają z np. tankowców podczas katastrof. Aby sprawdzić dlaczego ptasie pióra źle radzą sobie z olejem można przeprowadzić prosty eksperyment.

Pomoce:

  • 4 znalezione pióra (aby eksperyment miał znamiona naukowego pióra powinny należeć do tego samego gatunku ptaka)
  • 3 miski / talerze
  • 3 płyny (ja wykorzystałem:) wodę, colę, olej

Tak pióra wyglądały zanim rozpoczęliśmy eksperyment:

Pióra kawki
Eksperyment pióra w różnych cieczach

 

Ptasie pióra umieszczamy w trzech płynach, pozostawiamy na kilka minut, a następnie wyjmujemy. Oto jak wyglądały pióra w trakcie i po wyjęcia )czwarte pióro pozostawiam jako tzw. „grupa kontrolna” przyda się ona do porównania efektu suchości piór – na koniec eksperymentu).

Woda:

Pióro w wodzie
Pióro po wyjęciu z wody

Woda wyraźnie spływa z piór pozostawiając je suche. Ptak po deszczu wystarczy, że otrzecie piórka pozwalając by krople z nich zleciały i jest gotowy do lotu. Dodam, że pióro unosi się na wodzie.

Cola:

Pióro w coli nie topi się
Pióro unosi się na coli

Pióro unosi się na coli i podobnie jak na wodzie nie utrzymuje się na nim – krople coli spływają swobodnie z pióra pozostawiając je czystym. Dodam, że cola w przeważającej mierze zawiera wodę, ale jak widać pozostałe zawarte w niej związki również nie są dla pióra szkodliwe (przynajmniej tego nie zauważyłem w tym eksperymencie).

Olej:

Pióro w oleju
Pióro po wyjęciu z oleju

Pióro wyjęte z oleju jest całe posklejane, lepi się, jest ciężkie. Ptak, którego pióra natrafiły na oleistą plamę unoszącą się na wodzie (olej unosi się na wodzie) nie będzie w stanie wzbić się w powietrze ponieważ nawet wstrząśnięcie z pióra oleju nie wiele pomaga. Ptak jest zdany na los (pomoc ludzi lub śmierć).

Tak wyglądały pióra po wyjęciu zestawione razem:

Zakończenie eksperymentu