(2020) „Ludzie” Recenzja książki

Tom Phillips (2020) Ludzie. Krótka historia o tym jak s*ieprzyliśmy wszystko, Warszawa, Wyd. Albatros.

Zwykłe przekleństwo traktujemy jako przerywnik, który pozwala nam określić również emocjonalny stosunek do omawianego tematu. Tymczasem Tom Phillips w książce pod tytułem “Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” wyjaśnia, jakie znaczenie miały w historii ludzkości błędy popełniane przez ludzi.

Lektura Toma Phillipsa wydana nakładem Wydawnictwa Albatros pokazuje, jak często ludzie popełniają te same pomyłki, które wynikają z niewiedzy, zapatrzenia czy też zwykłej zawiści względem drugiego człowieka. Za każdym razem efekt jest dokładnie ten sam, upadek człowieka rozumnego.

Autor rozpoczyna krótką historię o tym jak spieprzyliśmy wszystko od upadku…. małpy z drzewa. Uważa, że ten upadek, a więc skręcenie karku tuż przy zetknięciu z ziemią stał się początkiem całej ciągłości błędów, które do dzisiaj wprawiają ludzkość w zakłopotanie.

Bo jak inaczej wytłumaczyć walkę pomiędzy dwoma miastami, której przyczyną była prozaiczna kradzież; jak wyjaśnić śmierć tysięcy żołnierzy austriackich, którzy opętani myślą o możliwym ataku Turków, podczas mgły ostrzelali swoje własne posterunki, doprowadzając do unicestwienia całej armii. Jak wyjaśnić zachowanie władców, którzy zapraszają jednych nieprzyjaciół, aby walczyli w ich imieniu, a następnie przejęli władzę w gościnnym w kraju. Jak wyjaśnić gafy wynalazców, którzy nie uwzględniali wielu czynników, podczas tworzenia swojej konstrukcji,  na przykład walizki. Podróżnik John Evans poszukując zaginionego plemienia w Ameryce został wzięty za szpiega i uwięziony przez Hiszpanów zanim w końcu odnalazł poszukiwane plemię. Czy historia szwedzkiego inżyniera i poszukiwacza przygód Salomona Andrego, który wpadł na wyborny pomysł żeby dotrzeć do Bieguna Północnego w balonie wypełnionym wodorem i wystartował mimo, że był on nieszczelny. Andre i jego załoga zginęli gdzieś w Arktyce.

Autor książki “Ludzie. Krótka historia o tym jak spieprzyliśmy wszystko” opisuje nieustanne błędy ludzkości popełniane przez wieki. Wskazuje również na przyszłość i to co może się wydarzyć, jesli czegoś ni zmienimy, np. z zaśmiecaniem kosmosu. Już niedługo nie będziemy mogli wystrzelić żadnej rakiety, ponieważ wędrujące śmieci na orbicie ograniczą nam dostęp do przestrzeni kosmicznej, gdyż statki, promy kosmiczne będą z łatwością ulegały kolizjom z kosmicznymi śmieciami. Ludzka historia jest pełna wniosków. Tom Phillips stawia pytanie, czy jesteśmy w stanie uczyć się na podstawie swoich i cudzych błędów. Popełnianie tych samych błędów sprawia, że wcale nie jesteśmy ludźmi mądrzejszymi od zwierząt, a raczej zachowujemy się dokładnie jak one. 

Przytaczając za “Business Standard” to kronika niezliczonych głupot, jakimi ludzkość popisała się na przestrzeni wieków. Opowiedziane z humorem i nie bez złośliwej satysfakcji. Śmieszy do łez. 

Jeśli szukacie lekkiej, rozbawiającej i ciekawej lektury na letnie popołudnia, gorąco polecam!