Szycie ubrań

Pomoce:

  • taśma krawiecka
  • papierowe taśmy krawieckie
  • karta a4
  • kredka
  • nożyczki
  • zszywacz

Krawiec, żeby uszyć koszulkę musi najpierw zmierzyć dziecko.

Za pomocą taśmy krawieckiej (pokaz) mierzy pod pachami obwód torsu, biodra i brzuszek. Dzieci ustawiają się kolejno rzędem, a dorosły mierzy każde z nich. [+ po skończonym badaniu, dzieci otrzymują papierowe taśmy i mierzą swoje misie].

Teraz, krawiec oblicza ile materiału potrzebuje. Następnie przykłada gotowy wzór do materiału z którego będzie wycinał i „mydełkiem krawieckim” zaznacza jak ołówkiem kształt do wycięcia.

Popatrzcie jak to się dzieje. Na początku krawiec rysuje kształt koszulki – dorosły rysuje na kartce papieru kształt lub materiale (jak na obrazku – wzory: koszulka, bezrękawnik, spodnie).

Następnie wycina go… Popatrzcie, po złożeniu koszulka przypomina kształt litery „T” [stąd wzięła się jej angielska nazwa: T-shirt]. Teraz krawcowa wycina otwór na główkę… (pokaz). Po zgięciu – zszywa te dwa fragmenty materiałów (zszywacz).

Praca plastyczno-techniczna. Po takim pokazie dzieci przedszkolne mogą samodzielnie wykonać takie koszulki, bezrękawniki czy spodenki. Po takiej pracy, czas na przywdziewanie, a później i ozdabianie koszulek we własne wzory. Dzieci mogą pomalować kredkami lub farbami. Uwaga, większy format papieru pozwoli na zwiększenie efektu pracy – tj. duży format papieru „pakunkowego” może wystarczyć nawet do wykonania koszulki dla jednego z dzieci (np. na bal przebierańców).

Dla dzieci starszych. Tylko przy obecności dorosłych! W podobny sposób dziećmi mogą wykonać własne koszulki. Z kanwy mogą wyciąć odpowiedni dla siebie materiał po czym z zastosowaniem nie ostrych igieł mogą zszyć dwie płaszczyzny materiału. Po wykonanej robocie wystarczy obrócić materiał na „prawą” stronę i gotowe…


Tworzenie korali nie jest skomplikowaną czynnością. Zamiast pociętych kolorowych słomek (użytych na zdjęciach) można wykorzystać nieugotowany makaron lub wycięte z papieru kartoniki itp.