Oczyszczalnia ścieków

Pomoce:

  • przecięcia na pół plastikowa butelka 1,5 litrowa
  • waciki higieniczne
  • piasek
  • małe kamienie (można użyć także: drobny żwir)
  • szklanka z brudną wodą (wodą zmieszaną z grudką ziemi)
  • szklanka z brudną wodą (woda z barwnikiem spożywczym)

Zanim woda dotrze do kranu w naszym domu, musi zostać oczyszczona. Oczyszczanie wody polega na przygotowaniu wody do picia [dlatego proces ten nazywa się uzdatnianiem wody]. Popatrzcie na tę szklankę.

zdjęcie
Czy wydaje się wam, że woda w tej szklance nadaje się do picia? … I macie rację, jest bardzo brudna. Ten osad w wodzie może pochodzić z ziemi, z której wydobywa się wodę. Żeby oczyścić tą wodę musimy najpierw zbuduję oczyszczalnię.

zdjęcie zdjęcie
To wystarczy, żeby pokazać wam jak oczyszcza się wodę. Tutaj (gest) będę wkładał przedmioty, które potrafią zatrzymać niektóre nieczystości, które są w wodzie. Są nimi: wata, piasek i kamienie (używa się też: żwir czy węgiel).

zdjęcie
Teraz wleję wodę i zobaczymy jak zadziała filtr.

zdjęcie
Popatrzmy jak wygląda woda …, a filtr? …

zdjęcie zdjęcie
Filtr oczyścił wodę z brudu – z ziemi. To co możemy się teraz napić tej wody? … Nie tak prędko (!), woda którą tu widzicie jest trochę mętna i wcale nie musi oznaczać, że jest zdatna do picia. Oprócz brudu, które widzieliśmy, w wodzie jest też wiele składników chemicznych, których nie widać. Pokażę wam jak woda zabarwiona barwnikiem spożywczym może przedostać się przez filtr. Wleję wodę z barwnikiem do filtra.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Co się stało? … Filtr wody nie zatrzymał barwnika, przeszedł on przez filtr. Tak samo działają różne szkodliwe substancje chemiczne. Żeby nie dotarły one do kranu muszą przejść przez filtry chemiczne, a najlepiej jeśli woda przed wypiciem zostanie jeszcze zagotowana

Popatrzcie też na filtr – zmienił kolor, był biały a teraz jest zielony.

zdjęcie
Tak samo dzieje się z wszystkimi filtrami. Jeśli długo działają zatrzymują dużo szkodliwych rzeczy, płynów i po pewnym czasie są tak brudne, że nie są w stanie już oczyszczać wody. Wtedy filtry należy wymieniać, by woda znowu była czysta.


Wierszyk okolicznościowy

Uzdatnianie wody Gdzieś pod ziemią tam głęboko sączy się woda strużką szeroką, Pompa wyciąga ją na powierzchnię i rurą przepływa kawałek jeszcze, Zanim dobra do picia się stanie, woda musi przejść uzdatnianie; najpierw z powietrzem zmieszana to pierwszy z etapów jej uzdatniania Potem wędruje na filtry z piaskiem by czysta była – to przecież jasne! Pompa do wodociągu wtłoczona niedługo znajdzie się w naszych domach Od dziś na zapytanie, skąd się bierze woda w kranie Bez wahania wam odpowiem to co mi zostało w głowie! Uzdatnianie jest metodą by uraczyć czystą wodą.

Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Leszno. Materiały edukacyjne, w: „Wychowanie w Przedszkolu” (nr 691 (2011) s. 32.


Badania przedstawiające jak dzieci ilustrują oczyszczalnie.